Malatya ilinde 2015-2020 yıllarındaki rotavirüs gastroenteritli çocukların klinik ve laboratuvar bulgularının retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective analysis of clinical and laboratory findings of children with gastroenteritis in malatya province between 2015 and 2020
  1. Tez No: 936043
  2. Yazar: AHMET TUĞRUL AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Malatya İlinde 2015-2020 Yıllarındaki Rotavirüs Gastroenteritli Çocukların Klinik ve Laboratuvar Bulgularının Retrospektif Olarak İncelenmesi Amaç: Rotavirüsler, tüm dünyada ve ülkemizde çocuklardaki mortalite ve morbidite nedenleri arasında üst sıralarda yer alan akut gastroenteritlerin en önemli etkenidir. Bu çalışmamızda önemli bir halk sağlığı sorunu olan rotavirüs gastroenteritli olguları ayrıntılı incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi' ne Ocak 2015-Ocak 2020 yılları arası başvuran 0-18 yaş arası akut gastroenteriti olan ve dışkıda rotavirüs antijeni bakılan olgular dahil edilmiştir. İki gruba“rotavirüs pozitif ve rotavirüs negatif gastroenterit”olarak ayrılan olgular, ayaktan, yatarak ve yoğun bakımda takip ve tedavi edilme durumlarına göre geriye dönük detaylı olarak incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya 1340 rotavirüs pozitif ile 1350 rotavirüs negatif kontrol grubu olmak üzere toplamda 2690 çocuk dahil edildi. Rotavirüs pozitif gastroenterit en çok Kış mevsiminde (%27,2) görüldü. Rotavirüs pozitif gastroenterit olguların %53,9'u yatarak takip ve tedavi edildi. Rotavirüs pozitif gastroenterit vaka oranlarının en yüksek 7-12 ay (%19,8), 13-24 ay (%23,9) ve 25-60 ay (%24,1) yaş gruplarında olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Retrospective Analysis of Clinical and Laboratory Findings of Children with Gastroenteritis in Malatya Province between 2015 and 2020 Objective: Rotaviruses are the most important cause of acute gastroenteritis, which is among the leading causes of mortality and morbidity among children throughout the world and in our country. In this study, our aim was to examine in detail the cases with rotavirus gastroenteritis, which is an important public health problem. Material and Method: Cases with acute gastroenteritis who were aged 0-18, who referred to Inonu University Turgut Ozal Medical Centre between January 2015 and January 2020 and who were tested for rotavirus antigen in stool were included in the study. The cases who were grouped in two as“rotavirus positive and rotavirus negative gastroenteritis”were examined retrospectively in detail in terms of being followed and treated in outpatient, inpatient and intensive care units. Results: A total of 2690 children as 1340 rotavirus positive and 1350 rotavirus negative control group were included in the study. Rotavirus positive gastroenteritis was mostly (27.2%) seen in Winter. 53.9% of the rotavirus positive gastroenteritis cases were followed and treated as inpatients. It was found that rotavirus positive case rates were the highest in 7-12 month-old (%19.8), 13-24 month-old (%23.9) and 25-60 month-old (%24.1) age groups.