Derin öğrenme algoritmalarını kullanarak otomatik kan hücresi sayım cihazı geliştirilmesi
Development of an automatic blood cell counting device using deep learning algorithms
  1. Tez No: 936074
  2. Yazar: MÜBAREK MAZHAR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKALP ÇINARER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mekatronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kan hücrelerinin kanda bulunma miktarları kişilerin genel sağlık durumları veya varsa hastalıkları hakkında bilgi veren kanın temel yapı taşlarıdır. Kanda bulunan kırmızı, beyaz kan hücreleri ve trombositlerin tespiti ve miktarlarının belirlenmesi insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bütün bu süreçlerin yönetiminde hücre yapılarının karmaşıklığı, zaman kaybı, uzman görüşünün gerekliliği gibi temel faktörler bu işlemlerin gerçekleşmesini oldukça karmaşık hale getirmektedir. Bu çalışmada kan hücrelerinin otomatik olarak tespiti, hızlı bir şekilde algılanması, miktarlarının belirlenmesi için Yolo ve Detectron2 algoritmalarından oluşan 37 farklı güncel nesne tespit algoritması kullanılarak kan hücrelerinin tespiti ve sayımı gerçekleştirilmiştir. Kullanılan 37 algoritmanın test ve eğitim sonuçları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Yolo11-l modelindeki yüksek başarım oranı, hata payının düşük olması ve elektronik bir karta entegrasyon hızıyla tam otomatik bir kan sayım cihazı için en elverişli model olduğu tespit edilmiştir. Üretilen derin öğrenme tabanlı tam otomatik kan hücresi tespit ve sayım cihazı ile laboratuvar maliyetleri düşürülebilir, uzman personele olan ihtiyaç azaltılabilir, kişisel yorumların önüne geçilerek hastalıkların erken ve doğru teşhisinin sağlanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The amount of blood cells in the blood is the basic building blocks of blood that provides information about the general health status of individuals or their diseases, if any. Detection and determination of the amounts of red, white blood cells and platelets in the blood are very important for human health. In the management of all these processes, basic factors such as the complexity of cell structures, loss of time, and the necessity of expert opinion make the realization of these processes quite complicated. In this study, 37 different current object detection algorithms consisting of Yolo and Detectron2 algorithms were used to detect and count blood cells automatically, to detect them quickly and to determine their amounts. The test and training results of the 37 algorithms used were examined comparatively. It was determined that the Yolo11-l model is the most suitable model for a fully automatic blood counting device with its high performance rate, low margin of error, and integration speed to an electronic card. With the deep learning-based fully automatic blood cell detection and counting device produced, laboratory costs can be reduced, the need for expert personnel can be reduced, and it has been observed that early and accurate diagnosis of diseases can be achieved by preventing personal comments.