Acil servise renal kolik ağrısı ile başvuran hastalarda deksketoprofen trometamol ve tramadolün tek başına ve birlikte uygulanmasının doku perfüzyonu üzerindeki etkisinin end tidal karbondioksit ölçümü ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of dexketoprofen trometamol and tramadol alone and together on tissue perfusion in patients presenting to the emergency department with renal colic pain by end tidal carbon dioxide measurement
  1. Tez No: 936073
  2. Yazar: GÜLBAHAR DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVLANA GÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Acil Servise Renal Kolik Ağrısı ile Başvuran Hastalarda Deksketoprofen Trometamol ve Tramadolün Tek Başına ve Birlikte Uygulanmasının Doku Perfüzyonu Üzerindeki Etkisinin End Tidal Karbondioksit Ölçümü ile Değerlendirilmesi Giriş: Renal kolik, acil servislerde sık karşılaşılan ve şiddetli ağrıya neden olan ürolojik acillerden biridir. Bu tablo, yalnızca ağrı kontrolü değil; aynı zamanda hemodinamik ve metabolik denge açısından da etkili yönetim gerektirir. Analjezik ajanların doku perfüzyonu üzerindeki etkilerini değerlendirmek, optimal tedavi seçimini yönlendirebilir. Bu çalışmada, farklı analjezik protokollerinin fizyolojik parametreler üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal Metot: Bu prospektif gözlemsel çalışmaya; Kasım 2024 ve Nisan 2025 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Acil Servisi'ne yan ağrısı ile başvurup yapılan muayene ve tetkiklerle renal kolik tanısı alan toplam 102 hasta dahil edilmiştir. Hastalar, yalnızca deksketoprofen trometamol (DKT), yalnızca opioid (Tramadol) ve kombinasyon (DKT+ Tramadol) olmak üzere 3 tedavi grubuna ayrılmıştır. Hastaların acil servis başvurularındaki demografik verileri, vital değerleri ve ETCO2 ölçümleri bir forma kaydedilmiştir. Verilerin grup içi ve gruplar arası değerlendirilmelerinin istatiksel analizi SSPS 25.0 programı ile yapılmış ve gruplar arası karşılaştırmalarda parametrik testler kullanılmıştır. DKT, tramadol ve DKT+tramadol verilen gruplar arasında farklı analjezik kullanımı 0., 30. ve 60. dakikalarda ölçülen ETCO2, nabız, sistolik tansiyon, diastolik tansiyon ve saturasyon düzeylerinde anlamlı bir değişiklik yapmamıştır (p=0.493, p=0.736, p=0.615, p=0.395 ve p=0.254 sırasıyla). Farklı analjezik kullanımının 0.ve 60. dakikalarda ölçülen pH, bikarbonat, PCO2, laktat ve baz açığı üzerinde bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir (; p=0.227, p=0.647, p=0.266, p=0.722 ve p=0.472 0.dk için sırasıyla; p=0.190, p=0.099, p=0.465, p=0.448 ve p=0.115 60.dk için sırasıyla). Her üç grupta da laktat düzeyleri anlamlı düzeyde düşüklük göstermekteydi (p=0.003, p=0.008, p=0.001). Sonuç: Tedavide DKT, tramadol ve DKT+tramadol kullanımının doku perfüzyonunda ETCO2 düzeyleri arasında anlamlı farklılık göstermediği bulundu. Tramadolün doku perfüzyonunu ve satürasyonları kısa vadede bozmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Renal colic is one of the most common urological emergencies seen in emergency departments and causes severe pain. This condition requires effective management not only in terms of pain control but also in terms of haemodynamic and metabolic balance. Evaluation of the effects of analgesics on tissue perfusion may guide the optimal choice of treatment. In this study, we aimed to investigate the effects of different analgesic protocols on physiological parameters. Material and Methods: In this prospective observational study, a total of 102 patients who presented to the Emergency Department of Atatürk University with flank pain between November 2024 and April 2025 and were diagnosed with renal colic after examination and investigations were included. Patients were divided into 3 treatment groups as dexketoprofen trometamol only (DKT), opioid only (Tramadol) and combination (DKT+Tramadol). Demographic data, vital signs and ETCO2 measurements of patients in the emergency department were recorded on a form. Statistical analyses of within-group and between-group data were performed using SSPS 25.0, and parametric tests were used for between-group comparisons. The utilisation of varying analgesics exerted no substantial influence on ETCO2, pulse rate, systolic blood pressure, diastolic blood pressure and saturation levels measured at 0, 30 and 60 minutes between the groups administered DCT, tramadol and DCT+tramadol (p=0.493, p=0.736, p=0.615, p=0.395 and p=0.254, respectively). The administration of different analgesics had no effect on pH, bicarbonate, PCO2, lactate and base deficit measured at 0 and 60 minutes (p=0.227, p=0.647, p=0.647, p=0.266, p=0.266, p=0.722 and p=0.472 for 0 min, p=0.190, p=0.099, p=0.465, p=0.448 and p=0.115 for 60 min, respectively). Levels of lactate were found to be significantly lower in all three groups (p=0.003, p=0.008, p=0.001). Conclusion: The investigation revealed that the utilisation of DCT, tramadol, and DCT+tramadol did not demonstrate a substantial discrepancy in ETCO2 levels during tissue perfusion. Tramadol was found not to compromise tissue perfusion and saturations in the short term.