672 numaralı şer'iyye siciline göre Denizli'de sosyal hayat
Social life in Denizli according to the sharia register No. 672
  1. Tez No: 936092
  2. Yazar: ESAT ERBİL BAYKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA KAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, Tarih, Law, Sociology, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın konusunu 672 numaralı Denizli şer'iyye sicili ışığında; Denizli'de sosyal hayatın nasıl olduğu, hangi olayların sosyal hayatı etkilediği ve sosyal hayat içerisinde kullanılan ögelerin neler olduğuna ilişkin bilgilerin tespiti oluşturmaktadır. Araştırma, Denizli'nin sosyal hayatı üzerine durmaktadır. Bu çalışmada araştırma yöntemlerinden“literatür taraması”kullanılmıştır. Bu araştırma yöntemine ek olarak“nitel araştırma”türü olan belge inceleme yöntemi de kullanılmıştır. İçerisindeki çeşitli tereke kayıtları, fermanlar vb. belgelerle Denizli'de o dönemin sosyal hayatı hakkında dinî, ailevî, siyasî, ilmî konularda bilgiler edinilmiştir. Denizli'de çeşitli unsurların yaşadığı ve bunların hayatı hakkında bilgiler tespit edilmiştir. Yeme içmeye yönelik çeşitli dükkanların o zamanda da olduğu, zenginliğin sadece erkeklere has olmadığı, bazı kadınların da zengin ve varlıklı olduğu ve mehirlerin genel olarak mehr-i mu'accel olarak ödenip altın mislinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the social life in Denizli as illuminated by the 672nd Denizli Sharia Court Register, identifying the elements of social life, the events that impacted it, and the components used within it. The research emphasizes the social life in Denizli. The study employs a“literature review”as one of its research methods. Additionally, the document analysis method, a qualitative research type, has been utilized. Through various probate records, firmans, and other documents, information on religious, familial, political, and scholarly aspects of social life during that period in Denizli has been gathered. The study identifies those various elements coexisted in Denizli and provides insights into their lives. It was found that there were various shops related to food and drink at that time, that wealth was not exclusive to men—some women were also wealthy and prosperous—and that dowries were generally paid in the form of prompt dower (mehr-i mu'accel) and in the equivalent of gold.