Evli bireylerde ilişkisel benlik değişimi ile eşe kendini açma algısının incelenmesi
An analysis of relational self-change and self-disclosure perception in married individuals
  1. Tez No: 936102
  2. Yazar: FATMA USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİFE KABAKLI ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, evli bireylerde ilişkisel benlik değişimi ile eşe kendini açma algısının nicel araştırma yöntemlerinden, ilişkisel tarama yöntemi ile incelenmesidir. Araştırmada,“İki Boyutlu İlişkisel Benlik Değişimi Ölçeği”ve“Eşe Kendini Açma Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışma grubu 261 evli bireyden oluşmaktadır. Veriler, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Windows 22 programına kaydedilerek analiz edilmiştir. Dağılımın normalliğini değerlendirmek için kolmogorov-smirnov testi, normalliğin diğer varsayımları için basıklık ve çarpıklık değerleri kullanılmıştır. Bağımsız iki grup arasındaki karşılaştırmaları T-Testi (Independent Sample T-Testi), iki ya da ikiden fazla grup arasındaki karşılaştırmalar için tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Varyanslar, homojenlik varsayımı sağlamadığında Welch istatistiği, çoklu karşılaştırma testi olarak Bonferroni testleri kullanılmıştır. Sayısal değişkenler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için Pearson korelasyon katsayısı, bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerine etkisi çoklu regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, evli bireylerin ilişkisel benlik değişimi ve eşe kendini açma düzeyleri farklılıklar göstermektedir. Benlik değişimi ve eşe kendini açma, cinsiyet, gelir düzeyi, evlenme biçimi, eş ile yaş farkına göre istatiksel olarak anlamlı farklılıklar göstermemektedir. Eşe kendini açma ve alt boyutları, ilişkinin niteliği, farkındalık, açıklık yaş değişkenine göre farklılaşmaktadır. Benlik genişlemesi ile benlik budanması, evlilik yaşına göre anlamlı farklılıklar göstermemektedir. Eşe kendini açma, ilişkinin niteliği, farkındalık, açıklık ile benlik genişlemesi ve benlik budanması, eşin kök ailesinden memnuniyet düzeyine göre olumlu yönde anlamlı farklılıklar göstermektedir. Eşe kendini açma ve alt boyutları, ilişkinin niteliği, farkındalık, açıklık değişkenleri ile benlik genişlemesi pozitif, benlik daralması arasında negatif yönde anlamlı ilişkiler bulunmaktadır. Benlik genişlemesi ve benlik daralması, evli bireylerin eşe kendini açma düzeylerini etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the change in relational self and the perception of self-disclosure to spouse of married Individuals with the relational survey methot, one of the quantitative research methods.“Two Dimensional Relational Self Change”and“Sposual Self-Disclosure Scale”were used in the study. The study group consisted of 261 married individuals. The data were recorded and analyzed in SPSS (statistical package for social sciences) for Windows 22 program. The Kolmogorov-Smirnov test was used to evaluate the normality of the distribution, and kurtosis and skewness values were used for other assumptions of normality. Independent sample t-test was used for comparisons between two independent groups and one-way analysis of variance was used for comparisons between two or more than two groups. When variances did not meet the homogeneity assumption, Welch statistics and Bonferroni tests were used as multiple comparison tests. Pearson correlation coefficient was used to evaluate the relationship between numerical variables and the effect of independent variables on the dependent variable was evaluated by multiple regression analysis. As a result of the evaluations made; the levels of relational self-change and self-disclosure to spouse of married individuals show differences. Self-change and self-disclosure to spouse do not show statistically significant differences according to gender, income level, marriage type, and age difference with spouse. Self-disclosure to spouse and its sub-dimensions; quality of relationship, awareness, openness differ according to age variable. Self-expansion and self-pruning do not show significant differences according to age at marriage. Self-disclosure to the spouse, quality of the relationship, awareness, openness, self-expansion and self-pruning show significant positive differences according to the level of satisfaction with the spouse's family of origin. There are significant positive relationships between self-disclosure to spouse and its sub-dimensions; quality of relationship, awareness and openness variables and self-expansion and negative relationships between self-contraction. Self-expansion and self-contraction affect the level of self-disclosure of married individuals.