Postherpetik nevraljide interkostal sinir bloğu ve erektör spina plan bloğunun etkinliklerinin araştırılması
Research of the efficacy of intercostal nerve block and erector spinae plane block in postherpetic neuralgia
  1. Tez No: 936101
  2. Yazar: SERCAN KÜLLAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KURÇALOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş ve amaç: Postherpetik nevralji (PHN), herpes zoster enfeksiyonun kronik bir komplikasyonu olup akut herpes zoster döküntüleri iyileşmiş olmasına rağmen uzun yıllar sürebilen inatçı bir ağrı ile karakterizedir. Özellikle ileri yaş grubundaki bireylerde sık görülen ve yaşam kalitesini ciddi şekilde düşüren bir nöropatik ağrı türüdür. Bu yaş grubundaki hastalarda sıklıkla eşlik eden komorbid durumlar ve çoklu ilaç kullanımı nedeniyle ek ilaç kullanımına dikkat edilmelidir. Bu durum girişimsel tedavi yöntemlerinin ön plana çıkmasını sağlar. Girişimsel tedavi seçeneklerinden biri olan interkostal sinir bloğu, ilgili dermatomun sinir köküne lokal anestezik uygulanması prensibine dayanan geleneksel bir yöntemdir. Diğer yöntem olan erektör spina plan bloğu ise literatüre yakın zamanda dahil edilmiş bir fasyal plan bloğudur ve kas grupları arasına lokal anestezik verilmesi esasına dayanır. Bu çalışmada, PHN tedavisinde kullanılan bu iki yöntemin etkinliklerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışmada, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Algoloji Bilim Dalı'na PHN nedeniyle başvuran erişkin hastalar değerlendirildi. Hastalar, interkostal sinir bloğu (İKB) ve erektör spina plan bloğu (ESPB) uygulananlar olarak iki grubu ayrıldı. Grup 1 (İKB) ve Grup 2 (ESPB) olarak belirlendi. İşlem öncesi, işlem sonrası 1.hafta, 1.ay ve 3.ay tüm hastalar sayısal ağrı değerlendirme skalası (NRS) ve kısa ağrı anketi özet formu (BPI-sf) ile değerlendirildi. Hastaların demografik bilgileri, ek hastalıkları, kullandığı ilaçları, etkilenen dermatom seviyesi, ağrının süresi işlem sonrası analjezik ihtiyaçları, komplikasyon varlığı değerlendirildi. Çalışmada NRS ve BPI-sf skorlarında %50 den daha fazla düşüş olan hastalarda işlem başarılı kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Postherpetic neuralgia is a chronic complication of herpes zoster infection and characterized by persistent pain that may persist for many years despite resolution of acute herpes zoster rash. It is a type of neuropathic pain that particularly common in older age groups and seriously reduces the quality of life. Due to comorbid conditions and multiple drug use, which are frequently seen in individuals in this age group, caution should be exercised in the use of additional medications. This situation allows interventional treatment methods to come to the fore. Intercostal nerve block (ICB), one of the invasive treatment options, is a traditional method based on the principle of applying local anesthetic to the nerve root of the relevant dermatome. The erector spinae plane block (ESPB), a novel method, is a fascial plane block based on the administration of local anesthetic between muscle groups. We aimed to compare the effectiveness of these two methods used in treatment of postherpetic neuralgia. Material-method: In this prospective observational study, adult patients who were admitted to the Department of Algology at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Hospital with postherpetic neuralgia were evaluated. The patients were divided into two groups as ICB and ESPB. All patients were evaluated with the Numerical Pain Rating Scale (NRS) and short form of the Brief Pain Inventory (BPI-SF) before the procedure, 1 week, 1 month and 3 months after the procedure. Demographic information of the patients were evaluated. Significant pain relief was considered in case of more than 50% decrease in NRS and BPI-sf scores.