Evli kadınlarda problem çözme becerisi ile evlilik doyumu ilişkisi
The relationship of problem solving skills and marriage satisfaction in married women
  1. Tez No: 936137
  2. Yazar: GÜLHAN ZEHRA KESKİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEŞKÜRE HÜLYA KARAGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde hızla değişmekte olan sosyal dinamikler ve evlilik algısı düşünüldüğünde, evliliklerin sürdürülebilirliği üzerinde önemli etkiler yaratan faktörlerin araştırılması toplumsal bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ihtiyaçtan hareketle bu araştırmada evli kadınların problem çözme becerileri ile evlilik doyumu ilişkisinin çeşitli değişkenler üzerinden incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmadanicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel desen kullanılmıştır. Araştırmanın verileri,kolay ulaşılabilirlik yöntemiyle Marmara Bölgesi'nde yaşayan 579 evli kadın katılımcı ile elde edilmiştir. Verilerin toplanmasında;demografik özellikler için kişisel bilgi formu, Evlilikte Sorun Çözme Ölçeği (ESÇÖ) ve Evlilik Doyumu Ölçeği (EDÖ) kullanılmıştır. Ölçme araçlarından elde edilen verilerin analizinde;frekans, Bağımsız Grup t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), t-testi, Post-Hoc testleri,Pearson Korelasyon Analizi ve basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarınabakıldığında,kadınların evlilikte problem çözme becerilerinin bir işte çalışıp çalışmama ve gelir durumuna; evlilik doyumlarının kadınların yaşlarına, eğitimlerine, gelir durumlarına ve evlenme biçimlerine göre farklılık gösterdiği görülmektedir. Kadınlarınevlilikte problem çözme becerileri ile evlilik doyumları pozitif yöndeorta düzeyde ilişkilidir. Kadınların evlilikte problem çözme becerisi,evlilik doyumunuyordamaktadır. Araştırma bulguları, kadınların problem çözme becerilerinin,evlilik doyumlarını etkileyen önemli bir faktörolduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Considering the rapidly changing social dynamics and perception of marriage today, investigating the factors that have significant effects on the sustainability of marriages emerges as a social need. Based on this need, this study aimed to examine the relationship between married women's problem-solving skills and marital satisfaction through various variables. Relational design, one of the quantitative research methods, was used in the research. The data of the research was obtained through easy accessibility method with 579 married female participants living in the Marmara Region. In collecting data; Personal Information Form for demographic information, Marital Problem Solving Scale and Marital Satisfaction Scale were used. In the analysis of data obtained from the scales; frequency, Independent Group t-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), t-test, Post-Hoc tests, Pearson Correlation Analysis and simple linear regression analysis were used. Considering the results of the research, it can be seen that women's problem solving skills in marriage are affected by whether they are employed or not and their income level; It is seen that marital satisfaction varies according to women's age, education, income level and marriage type. There is a moderate positive correlation between women's problem-solving skills in marriage and their marital satisfaction. Women's problem-solving skills in marriage predict their marital satisfaction. Research findings show that women's problem-solving skills are an important factor affecting their marital satisfaction.