Özel eğitime gereksinim duyan çocukların ebeveynlerine yönelik manevi danışmanlık ve rehberlik
Spiritual counseling and guidance for parents of children in need of special education
  1. Tez No: 936136
  2. Yazar: BETÜL ÖZMEN AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez, İslam perspektifinde manevi danışmanlık ve rehberliğin rolünü ve etkinliğini incelemektedir. İslam'ın öğretileri ve manevi rehberlik prensipleri çerçevesinde, manevi danışmanlığın bireylerin ruhsal sağlığını güçlendirmede ve yaşam zorluklarıyla baş etmelerinde oynadığı önemli rolü vurgulanmaktadır. Tez, manevi danışmanlık ve rehberlik alanında çalışacak profesyonellerin ilahiyat ve psikoloji gibi alanlarda nitelikli eğitim alması gerekliliğini vurgulamaktadır. Ayrıca, İslam topluluklarında manevi danışmanlığın önemi konusunda geniş bir farkındalık oluşturulması, özel olarak özel eğitime gereksinim duyan bireyler ve aileleri için tasarlanmış programların geliştirilmesi, çeşitli modeller ve müdahale tekniklerinin kullanılması, İslam ve ruh sağlığı eğitimleri düzenlenmesi ve alanla ilgili daha fazla araştırma yapılması önerileri sunmaktadır. Bu önerilere uyulması, İslam topluluklarında manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin daha yaygın ve etkili bir şekilde sunulmasına katkı sağlayacaktır. İslam'ın öğretileriyle uyumlu manevi destek, bireylerin ruhsal sağlıklarını güçlendirme ve yaşamın zorluklarıyla baş etme konusunda önemli bir kaynak olabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the role and effectiveness of spiritual counseling from the perspective of Islam. Emphasizing the teachings of Islam and the principles of spiritual guidance, the thesis underscores the significant role of spiritual counseling in strengthening individuals' mental health and helping them cope with life challenges. The thesis highlights the necessity for professionals working in the field of spiritual counseling to receive qualified education in fields such as theology, psychology, and medicine. Additionally, it suggests the importance of creating broad awareness about the significance of spiritual counseling in Islamic communities. The thesis recommends the development of programs specifically designed for disabled individuals and their families, the utilization of various intervention techniques, the organization of Islamic and mental health education, and further research in the field. Adhering to these recommendations will contribute to the more widespread and effective provision of spiritual counseling services in Islamic communities. Spiritual support in line with the teachings of Islam can be a crucial resource for enhancing individuals' mental well-being and coping with life challenges.