Nature-informed architecture (NIA): Learning from defects in crystals
Doğa bilgili mimarlık (DBM): Kristallerdeki kusurlardan öğrenmek
  1. Tez No: 936217
  2. Yazar: MÜGE KRUŞA YEMİŞCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU SORGUÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Artan veri kütlesinin yalnızca tasarım problemlerini ve süreçlerini değil, aynı zamanda inşa etme eylemlerini de dönüştürmesi bu tezin ana motivasyonlarından biridir. Bu değişimde doğa önemli bir bilgi kaynağı olarak yeniden ortaya çıkmakta ve bu süreçte mimarların sadece tasarımcı değil aynı zamanda programcı ve hatta süpervizör rolü üstlenmelerini gerektirmektedir. Bu tez kapsamında, tasarımdaki bilgi kaynağı olarak doğadaki kusurlara ve abiyotik doğaya odaklanılmaktadır. Mevcut doğa temelli çalışmaların büyük bir kısmı, referans olarak kusursuz formları, örüntüleri ve davranışlarıyla çoğunlukla doğanın biyotik kısmına odaklanmaktadır. Öte yandan, doğa abiotik varlıklarla birlikte kusurlar ve kusurlarla nasıl başa çıkılacağını gösteren çeşitli heyecan verici referanslar sunmaktadır. Bu nedenle, bu tezde, doğa ve mimarlık arasındaki ilişki, abiyotik doğaya, kusurlara ve onlardan öğrenme yöntemine odaklanarak yeniden ele alınmaktadır. Doğadaki kusurlarla ilgili bilgiler, mimarlık için, yalnızca bunlarla başa çıkmakta doğanın stratejilerini benimsemek için değil, aynı zamanda kusurların, varlıkların duyarlı, uyarlanabilir ve dirençli doğası üzerindeki rolünü anlamak için de değerli bulunmaktadır. Kusurun bilgisinin aktarılmasıyla, yeni ve zorlu ortamlara ve teknolojilere uyum sağlamamızı sağlayacak mimarlık için uyumluluk ölçütünü sağlayan kusurların bulunması hedeflenmektedir. Bu tezde, Doğa-bilgili Mimarlık (DbM) olarak adlandırılan tüm bu bileşenleri kapsayan bir yaklaşım önerilmiştir. DbM kapsamında veri, veri okuryazarlığı, seçilmiş veri ve model kavramları yeniden gözden geçirilmiş ve ölçek, hassasiyet ve doğruluk gibi iyi bilinen ölçüm kriterleri yeniden tanımlanmıştır. Bu amaçla, bir alandan diğerine veri aktarımını tanımlayan transfer öğrenme modeli (TÖM) adlı yeni bir meta veri modeli tanıtılmıştır. Bu bağlamda kristal oluşumları incelenmiş, kristal oluşumunda gözlenen davranışları gösteren hesaplamalı bir model geliştirilmiştir. Daha sonra bu model, eklemeli ve modüler yapım teknikleri için form, imalat ve yapıya özel parametreleri kapsayan genişletilmiş tasarım süreçleri için oluşturulan modelleri bilgilendirmek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The transformation of design problems, processes, and praxis of construction by continuously increasing data mass is one of the major concerns of this dissertation. In this change, nature is re-emerging as an important source of information in the search for such processes, in which architects become not only their designers but also their programmers and even their supervisors. This dissertation values defects in nature and abiotic part of it as a source of information in design. While the majority of current nature-based studies are mostly focused on the biotic part of nature with its flawless forms, patterns, and behaviors as a reference, nature also offers various exciting references showing how to deal with defects and encouraging examples in diverse entities of abiotic nature. Therefore, in this thesis, the relation between nature and architecture is revisited focusing on abiotic nature, defects, and the method of learning from them. The information of defects in nature are found valuable to be learnt from for architecture, not only to adopt the strategies of nature to cope with them, but also to understand the role of defects on the responsive, adaptive and resilient nature of beings. With transferring the information of defects, it is aimed to be find the fitness defects of architecture that will enable us to fit new and challenging environments and technologies. The resultant approach encapsulating all these constituents, which is called nature-informed architecture (NiA), is proposed. In the scope of NiA, the concepts of data, data literacy, capta, and model are revisited and well-known terms like scale, precision, and accuracy are redefined. Hence, a new metadata model, named transfer learning model (TLM), defining the data transfer from one domain to another is introduced. In this context, crystal formations are studied, a computational model revealing the behaviors observed in crystal formation is developed; then, this model is employed to inform the models created for extended design processes encapsulating form, fabrication and construction specific parameters for additive and modular construction techniques.