Theories, practices, and potentials of Islamic derivatives: A search for Islamic financial innovation
İslami türevlerin teorileri, uygulamaları ve potansiyelleri: İslam finansal inovasyon için bir arayış
- Tez No: 936218
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 471
Özet
İslami finansal türevler, diğer İslami finans ürünleriyle karşılaştırıldığında büyümelerini engelleyen makro düzeyde önemli zorluklarla karşı karşıyadır. Bu doktora tez çalışmamız, İslami finans literatüründeki bu kritik boşluğu gidermek için potansiyel inovasyon alanlarını araştırmaktadır.“İslami Türevlerin Teorileri, Uygulamaları ve Potansiyelleri: İslami Finansal Yenilik Arayışı”başlıklı tezimiz bu sınırlamaların üstesinden gelmek için gerekli teorik temellere ve pratik uygulamalara odaklanmaktadır. Geleneksel türevlerin karmaşıklığını ve Şeriat uyumlu çözüm potansiyelini vurgulayarak, anketler ve görüşmeler yoluyla riskten korunmaya dayalı İslami ürünler geliştirmenin kapsamlı bir değerlendirmesini yapmaktadır. Ayrıca araştırma, Müslümanların çoğunlukta olduğu seçilmiş ülkelerde geleneksel türevler ile finansal piyasa etkinliği arasındaki ilişkiyi araştırmak için niceliksel bir analizi de içermektedir. Tez, türev ürünlerin Şeriat uyumluluğunu değerlendirebilecek Şeriat tarama kriterleri önermektedir. Sonuçta, İslami finansta yenilikçi çözümler sunarak Şeriat uyumlu riskten korunma ürünlerinin kullanımını optimize edecek yöntemleri keşfetmeyi hedeflemektedir. Regresyon testleri ve Otoregresif Dağılımlı Gecikme modeli kullanılarak anketlere ve niceliksel verilere istatistiksel ve ampirik testler uygulanmış, mülakat yanıtlarına ise tematik analiz uygulanmıştır. Anket ve mülakat yanıtları, İslami finansın Şeriat uyumlu ürünler geliştirme yeteneğinin sınırlı olduğu hipotezini çürütmektedir. Katılımcılar, gerçek varlıkların transferini içeren Şeriat uyumlu riskten korunma ürünlerinin etkili bir şekilde yapılandırılabileceğini vurgulamaktadır. Ek olarak, geleneksel ürünlerin şeriata uyum açısından incelenmesi, bunların İslami finansta kullanıma uygun hale getirilmesi için de gereklidir. Geleneksel ürünlerin mekanizmalarını anlamak aynı zamanda İslami riskten korunma ürünlerini yapılandırmak için de gereklidir. Ampirik kısımda, İslami Borsada işlem gören türevlerin finansal piyasaların verimliliğini 'etkilemeyeceği' hipotezi de test edilmiştir. Sonuçlar, türev Açık Pozisyonları ile Hisse Ciro Hızı aracılığıyla ölçülen finansal piyasa etkinliği arasında önemli pozitif korelasyonlar olduğunu göstermektedir. Bu bulgular, İslami ETD'lerin sermaye girişlerini artırarak ve ekonomik faaliyetleri destekleyerek piyasa etkinliğini artırabileceğini göstermektedir. Dolayısıyla niteliksel ve niceliksel incelemelerin bulguları her iki hipotezin de reddedildiğini göstermektedir. Araştırma bulguları, İslami finansın riskten korunmaya dayalı ürünler üretme potansiyelinin ve borsada işlem gören türevler ile finansal piyasa etkinliği arasında beklenen ilişkinin daha derinlemesine anlaşılmasını sağladı. Etkin risk yönetimi ve finansal istikrar için Şeriat uyumlu türevlerin önemini ortaya koyan araştırma, türev ürünler için Şeriat tarama mekanizmaları, İslami türevlerin riskten korunma olarak yeniden markalanması ve modern sürdürülebilirlik hedeflerini İslami etik ilkelerle bütünleştiren Sürdürülebilirlik Bağlantlı Sukuk ürünlerinin geliştirilmesini önermektedir. Önerilen Sürdürülebilirlik Bağlantılı Sukuk, Kar Oranı Takası modeli olarak uygulanmakata ve modern sürdürülebilirlik hedeflerini İslami etik ilkelerle bütünleştirerek Sukuk'un küresel çekiciliğini zenginleştirme ve İslami sermaye piyasasını genişletme potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Islamic derivatives face significant macro-level challenges that hinder their growth compared to other Islamic finance products. This doctoral research explores areas for innovation to address this critical gap in Islamic finance literature. The thesis, 'Theories, Practices, and Potentials of Islamic Derivatives: A Search for Islamic Financial Innovation,' focuses on the theoretical foundations and practical applications necessary to overcome these limitations. It aims to evaluate the scope for developing hedging-based Islamic products through surveys and interviews, emphasizing the complexities of conventional derivatives and the potential for Shariah-compliant solutions. Additionally, the research conducts a quantitative analysis to explore the correlation between conventional derivatives and financial market efficiency in selected Muslim majority countries. The thesis also propose Shariah screening criteria for derivative products that can assess their Shariah compatibility. Ultimately, it targets to discover methods to optimize the use of Shariah-compliant hedging products, delivering innovative solutions in Islamic finance. Statistical and Empirical results are obtained through surveys and quantitative analyses using regression tests and the Autoregressive Distributed Lag model respectively. The analysis robustly tested the hypothesis that Islamic Exchange-traded derivatives will not affect the efficiency of financial markets. Results indicate significant positive correlations between derivatives' open interest and market efficiency indicators, such as Share Turnover Velocity and GDP. These findings suggest that Islamic ETDs can enhance market efficiency by increasing capital inflows and supporting economic activities. The findings from both qualitative and quantitative results suggest the rejection of both hypotheses. The survey and interview responses refute the hypothesis that Islamic finance has limited ability to develop Shariah-compliant products. Survey and interview participants emphasized that existing Shariah-compliant contracts, which involve the transfer of real assets and result in transactions based on tangible realities, can be structured effectively. Additionally, while scrutinizing conventional products for Shariah compliance is necessary to make them suitable for use in Islamic finance, understanding their mechanisms is also valuable for structuring Islamic hedging products. The research findings provided a deeper understanding of the potential of Islamic finance to craft hedging base products and the expected potential on financial market efficiency that exchange-traded Islamic derivatives can exert. Realizing the importance of Shariah-compliant derivatives for effective risk management and financial stability. The research proposes innovative solutions, such as rebranding Islamic derivatives as hedgratives, the concept of hedgium (in place of greenium), and developing Sustainability-linked Sukuk, which integrate modern sustainability goals with Islamic ethical principles. The development of Sustainability-linked Sukuk embedded with Sustainability-linked PRS aims to integrate modern sustainability goals with Islamic ethical principles, enhancing the global attractiveness of Sukuk and opening new horizons for Islamic capital markets.