Deneysel diyabetik rat modelinde, Lepidium latifolium L sulu ekstresi kullanılarak biyosentezlenmiş çinko oksit nanopartiküllerin anti-hiperglisemik aktivitelerinin değerlendirilmesi
Assessment of anti-hyperglycemic activities of biosynthesized zinc oxide nanoparticles using lepidium latifolium l aqueous extract in experimental diabetic rat model
  1. Tez No: 936328
  2. Yazar: ZAFER KIZILARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kızılarslan, Z. Deneysel Diyabetik Sıçan Modelinde, Lepidium latifolium L Sulu Ekstresi Kullanılarak Biyosentezlenmiş Çinko Oksit Nanopartikülerin Anti-Hiperglisemik Aktivitelerinin Değerlendirilmesi, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2025. Bu çalışma, çinko oksit nanopartiküllerinin (ZnO NP'ler) Lepidium latifolium (LL) bitkisinin özütünden yeşil sentez yöntemiyle sentezlenmesini ve bu nanopartiküllerin anti-diyabetik aktivitesinin in vivo olarak değerlendirilmesini amaçlamaktadır. ZnO NP'ler, UV-vis, FTIR, SEM ve EDX analizleriyle optik, yapısal, morfolojik ve elementel özellikleri açısından kapsamlı bir şekilde karakterize edilmiştir. LL ve LL türevi ZnO NP'lerin anti-diyabetik aktiviteleri, Streptozotosin (STZ) ile indüklenen diyabetik sıçan modelinde, pankreas beta hücrelerine toksik etkisi bilinen STZ'nin (50 mg/kg) tek bir intraperitoneal dozu kullanılarak oluşturulmuştur. LL ve LL-ZnO NP'ler, sıçanlara sırasıyla 50 ve 100 mg/Kg dozlarında 21 gün boyunca günde bir kez oral yoldan uygulanmış, glibenklamid ise 0.6 mg/Kg dozunda referans ilaç grubu olarak kullanılmıştır. Vücut ağırlığı değişimleri, kan glikoz düzeyi, sıçan pankreasındaki histopatolojik değişiklikler ve oksidan/antioksidan aktivite gibi çeşitli parametreler, yapılan tedavi uygulamalarının etkinliğini değerlendirmek amacıyla incelenmiştir. Bulgularda UV-vis analizi, ZnO NP'lerin yüzey plazmon rezonansına karşılık gelen 350 nm'de bir absorpsiyon piki ortaya çıkardı. FT-IR, sentezde biyoaktif bileşenlerin varlığını göstermiştir. SEM ve EDX analizleri, ZnO NP'lerin küçük ve küresel boyutta olduğunu doğruladı ve çinko metalden kaynaklanan güçlü sinyallerin varlığını ortaya çıkardı. Vücut ağırlığı değerlendirmesinde, diyabetli sıçanlara glibenklamid, LL ve LL-ZnO NP'ler, uygulandıktan sonra vücut ağırlığı kaybının önlendiğini ve LL'nin tek başına uygulanmasına kıyasla LL-ZnO NP'ler vücut ağırlığında anlamlı bir geri kazanım sağlandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Kızılarslan, Z. Assessment of Anti-Hyperglycemic Activities of Biosynthesized Zinc Oxide Nanoparticles Using Lepidium latifolium L Aqueous Extract in Experimental Diabetic Rat Model, Master's Thesis, Van, 2025. This study aims to synthesize zinc oxide nanoparticles (ZnO NPs) from Lepidium latifolium (LL) plant extract by green synthesis method and to evaluate the anti-diabetic activity of these nanoparticles in vivo. The ZnO NPs have been extensively characterized in terms of their optical, structural, morphological and elemental properties by UV-vis, FTIR, SEM and EDX analyses. The antidiabetic activities of LL and LL-derived ZnO NPs were established in a streptozotocin (STZ)-induced diabetic rat model using a single intraperitoneal dose of STZ (50 mg/kg), which is known to be toxic to pancreatic beta cells. LL and LL-ZnO NPs were administered to rats orally once daily for 21 days at doses of 50 and 100 mg/Kg, respectively, and glibenclamide was used as a reference drug group at a dose of 0.6 mg/Kg. Various parameters such as body weight changes, blood glucose levels, histopathologic changes in rat pancreas and oxidant/antioxidant activity were examined to evaluate the efficacy of the treatments. The findings revealed that UV-vis analysis showed an absorption peak at 350 nm, corresponding to the surface plasmon resonance of ZnO NPs. FT-IR indicated the presence of bioactive components involved in the synthesis. SEM and EDX analyses confirmed that the ZnO NPs were small and spherical in size, and revealed strong signals originating from zinc metal. Body weight assessment showed that body weight loss was prevented after administration of glibenclamide, LL and LL-ZnO NPs to diabetic rats, and LLZnO NPs resulted in a significant recovery of body weight compared to administration of LL alone.