Bilgisayar simülasyonu ile yapay zeka içeren algoritmik çözümlerin irdelenmesi
An Investigation into the algorithmic solutions by computer simulations including artificial intelligence
  1. Tez No: 93633
  2. Yazar: FÜSUN ATAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SELMA YÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
BİLGİSAYAR Sİ M Ü LAS YON U İLE YAPAY ZEKA İÇEREN ALGORİTMİK ÇÖZÜMLERİN İRDELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Füsun ATAMAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2000 ÖZET Yapay zeka klasik karar mekanizmalarına alternatif olarak geliştirilen çözüm yöntemlerini içerir. Klasik tekniklerin, özellikle bazı optimizasyon problemlerini çözmekte yetersiz kalmaları, yapay zeka kavramının son yıllarda hızla gelişmesine yol açmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, yapay zeka yöntemlerini incelemek ve optimizasyon amaçlı özgün bir yazılım geliştirilirken uyulacak kuralları belirlemektir. Geliştirilen yazılım, kısıtlayıcı ön belirlemeler gerektiren en uygun yolu bulma probleminin çözümünde alternatif bir yöntem olarak kullanılmıştır. Karar verme mekanizmasında, optimizasyon işlemi, basit genetik algoritma ile elde edilmiş, çözümde iyileştirme için anımsamaya dayalı bir yapay sinir ağı geliştirilmiştir. Yapay zekanın temel kuralı rassal yaklaşımdır. Geliştirilen algoritmanın yazılıma dönüştürülmesi aşamasında bu temel kural korunması için tek yolun“deneme-yanılma”yöntemi olduğu sonucuna varılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Sözcükler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 619.02.02 Yapay Zeka, Genetik Algoritma, Yapay Sinir Ağları 141 Doç. Selma Yüncü
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION INTO THE ALGORITHMIC SOLUTIONS BY COMPUTER SIMULATIONS INCLUDING ARTIFICIAL INTELLIGENCE (M.Sc. Thesis) Füsun ATAMAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2000 ABSTRACT Artificial Intelligence includes the solution methods which are devised to be alternative to the classical decision-making mechanisms. Insufficiency of the classical techniques, especially for the solution of some optimization problems, artificial intelligence have found a wide application in recent years. The main purpose of this study is to investigate the artificial intelligence methods and to establish the rules to develop an original software for optimization. This software is used as an alternative method for the solution of finding the most suitable route problem which requires restrictive constraints. The process of decision-making for optimization is developed by a basic genetic algorithm and an improvement on solution is achieved by an artificial neural network based on recalling. Randomizing is the basic rule in artificial intelligence. A conclusion is reached that at the stage of implementing the developed algorithm into software“trial and error”is the only approach to comply with this basic rule. İÛÜÜJİAIITASYON KEEKXZ*