Samsun ilinde plastik atık kirliliği ve plastik atık yönetim stratejileri
Plastic waste pollution and plastic waste management strategies in Samsun province
- Tez No: 936351
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN GAMZE TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Plastik atıklar, doğada uzun süre bozulmadan kalarak çevresel ve insan sağlığı açısından ciddi tehditler oluşturmaktadır. Küresel plastik üretimi hızla artarken, geri dönüşüm oranları yetersiz kalmaktadır. Türkiye, Avrupa'nın en büyük ikinci plastik üreticisi olup, Sıfır Atık Projesi gibi uygulamalarla plastik kirliliğini azaltmaya yönelik önlemler almaktadır. Samsun'da ise plastik atık yönetimi kapsamında geri dönüşüm projeleri, atık toplama sistemleri ve çevre koruma çalışmaları yürütülmektedir. Ancak, geri dönüşüm oranlarının artırılması ve toplumun bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Sürdürülebilir plastik atık yönetimi stratejileri, çevresel etkilerin azaltılması için büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada Samsun ilindeki plastik atık yönetimi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Samsun'da yıllara göre plastik atık miktarındaki değişim analiz edilerek atık karakterizasyonu belirlenmiştir. Plastik atıkların üretim, geri kazanım ve bertaraf süreçleri araştırılarak mevcut yönetim uygulamaları değerlendirilmiştir. Ayrıca, plastik atık projeksiyonu yapılarak gelecekteki eğilimler öngörülmüş ve sürdürülebilir plastik atık yönetim stratejileri ele alınmıştır. Araştırma sonuçları, Samsun'da plastik atık miktarının yıllar içinde belirgin bir artış gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu yükselişin temel nedenleri arasında hızla değişen tüketim alışkanlıkları, sanayileşmenin ivme kazanması ve nüfus artışı yer almaktadır. Projeksiyon analizleri, mevcut eğilimin devam etmesi halinde plastik atık miktarında kayda değer bir yükseliş olacağını öngörmektedir. Bu sorunun önüne geçebilmek için geri dönüşüm kapasitesinin genişletilmesi, plastik kullanımını azaltmaya yönelik toplumsal farkındalık çalışmaları yürütülmesi, atık üretimini en aza indirecek politikaların uygulanması ve atık yönetim altyapısının modernize edilmesi gerekmektedir. Ayrıca, yerel yönetimlerin özel sektörle iş birliği yaparak yenilikçi ve sürdürülebilir atık yönetim modelleri geliştirmesi, uzun vadede plastik kirliliğinin önlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Plastics that remain intact in nature for a long time pose serious threats to the environment and human health. Global plastic production is increasing rapidly, however, recycling rates are insufficient. Turkey is the second largest plastic producer in Europe and is taking measures to reduce plastic pollution with applications such as the Zero Waste Project. In Samsun, recycling projects, waste collection systems and environmental protection studies are carried out within the scope of plastic waste management. However, recycling rates need to be increased and public awareness needs to be raised. Sustainable plastic waste management strategies are of great importance for reducing environmental impacts. In this study, plastic waste management in Samsun was examined in detail. The change in the amount of plastic waste in Samsun over the years was analyzed and waste characterization was determined. The production, recycling and disposal processes of plastic waste were investigated and current management practices were evaluated. In addition, future trends were predicted by making a plastic waste projection and sustainable plastic waste management strategies were discussed. The research results reveal that the amount of plastic waste in Samsun has increased significantly over the years. The main reasons for this increase include rapidly changing consumption habits, the acceleration of industrialization and population growth. Projection analyses predict that there will be a significant increase in the amount of plastic waste if the current trend continues. In order to prevent this problem, recycling capacity should be expanded, public awareness activities should be carried out to reduce plastic use, policies should be implemented to minimize waste production and waste management infrastructure should be modernized. In addition, it is of great importance for local governments to develop innovative and sustainable waste management models in cooperation with the private sector in order to prevent plastic pollution in the long term.