Ege bölgesinde güneş enerjisi kullanım faydalarını ve kurulum maliyetini hesaplayan web platformu tasarımı
Web platform design to calculate the benefits and installation costs of solar energy use in the aegean region
- Tez No: 936352
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL ONUR GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada internet tabanlı güneş enerjisi kullanım faydaları ve maliyet hesap yazılımı geliştirilmiştir. Geliştirilen yazılım ile güneş enerjisi sistemleri kullanılarak üretilecek elektriğin tespiti, elde edilen verilerin karşılaştırılması, güneş enerjisi sistemlerinin kurulum maliyetlerinin hassas bir şekilde hesaplanması ve bu sayede yatırımcılara ve kullanıcılara daha sağlıklı veriler sunulması sağlanmıştır. Geliştirilen yazılım, çatı veya küçük tarım arazilerine kurulması planlanan güneş enerji sistemleri ile Ege Bölgesindeki illerin güneşlenme süreleri temel alınarak üretim hesaplamalarının ve getireceği kazancın belirlenmesini, güneş enerji sistemlerinin oluşturulması için gerekli malzemelerin özelliklerine göre seçimi ve maliyet hesabının yapılmasını ve kurulacak sistemlerin amortisman sürelerinin belirlenmesini içeren internet tabanlı bir sistemdir. Yazılım geliştirme aşamasına geçmeden önce yapılan içerik belirleme ile çalışmanın hedef kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap vermesi amaçlanmıştır. Ardından belirlenen ihtiyaçları karşılayacak uygun araçların ve yazılımların seçimi yapılmıştır. Bu aşamada kullanıcıların beklentilerine uygun içerik ve bilgiye kolay bir şekilde ulaşmaları sağlanmıştır. Belirlenen hedefler doğrultusunda gerçekleştirilen yazılım uygulamasında üretim ve tüketim maliyetleri yıllık ve aylık olarak hassas bir şekilde hesaplandığı için fizibilite çalışmalarına yön vermekte ve verimli yatırımların gerçekleştirilmesinde önem kazanmaktadır. Yazılım, Ege bölgesinde illeri kapsamakta ve kullanıcılara il seçimi sunmaktadır. Seçilen ilin 5 yıllık güneşlenme grafikleri kullanıcılara ortalama değerler hakkında fikir vermektedir. Meteoroloji Genel Müdürlüğünün sitesinden alınan verilere göre aylık ve yıllık güneşlenme süreleri hesaplanmaktadır. Güneş enerji sistemlerinin kurulum maliyetlerinin belirlenmesi aşamasında farklı güçlere ait paneller incelenerek kullanıcıya sunulmaktadır. Yazılımın kullanıcı dostu basit bir arayüzle tasarlandığından kullanıcılar ihtiyaç duydukları bilgilere kolayca ulaşabilecektir. Kullanıcıların kullanımına sunulan bu tür araçlar rehber niteliğinde olacağından sürdürülebilir enerji kaynaklarına olan ilginin ve bilginini artırılmasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In this study an internet-based software for determining benefits and costs of solar energy is developed. Developed software enables users to determine electrical energy to be produced by solar energy systems, to compare obtained data, to calculate installation costs of solar energy systems with high precision and to have high quality data for investment. Software developed in this study is internet-based and includes the determination of production calculations and the profit they will bring based on the solar energy systems planned to be installed on business or agricultural lands and the sunshine duration of the provinces in the Aegean Region, the selection and cost calculation of the materials required for the creation of solar energy systems according to their properties, and the determination of the depreciation periods of the systems to be installed. Content determination was made before moving on to the software development phase, with the aim of meeting the needs of the target users. Afterwards, appropriate tools and software were selected to meet the identified needs. At this stage, system provides users easy access to content and information that meets their expectations. Since production and consumption costs are precisely calculated annually and monthly in the software application carried out in line with the determined targets, it directs feasibility studies and gains importance in realizing efficient investments. The software covers the provinces in the Aegean region and offers users a province selection. The 5-year insolation graphs of the selected province give users an idea about the average values. Monthly and annual sunshine durations are calculated according to the data obtained from the website of the General Directorate of Meteorology. During the determination of the installation costs of solar energy systems, panels from different companies are examined and presented to the user. Since the software is designed with a simple user-friendly interface, users will be able to easily access the information they need. Since such tools available to users will serve as a guide, they can contribute to increasing interest in and knowledge about sustainable energy sources.