Otomotiv sektöründe kullanılan cam elyaf takviyeli kompozitlerin mekaniksel geri dönüştürülmesi ve poliamit kompozitlerinde kullanımı
Mechanical recycling of glassfiber reinforced composites used in the automotive industry and their utilization in polyamide composites
- Tez No: 936472
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Polimer Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, geri dönüştürülmüş PA6+GF15 malzemesinin mekanik performansını, çevresel sürdürülebilirliğini, karbon ayak izini ve endüstriyel uygulamalardaki potansiyelini ortaya koymakla birlikte, farklı geri dönüşüm oranlarında elde edilen PA6+GF15 malzemelerin karşılaştırılmasına da ışık tutacaktır. Bu sayede, geri dönüştürülmüş malzemenin kompozit performansı üzerindeki etkisi daha iyi anlaşılacak ve sürdürülebilir bir otomotiv endüstrisi için önemli bir adım atılmış olacaktır. Bu tez çalışmasında, otomotiv sektöründe kullanılan ve %15 cam elyaf (GF) katkılı Poliamit 6 (PA6) kompozitlerinin, mekanik geri dönüşüm süreçleri kapsamında değerlendirilerek farklı oranlarda geri dönüştürülmüş malzeme içeren yeni kompozitler üretilmiş ve bu malzemelerin mekanik, termal ve mikroyapısal özellikleri detaylı analizler ile incelenmiştir. Hazırlanan kompozitler uygulanabilirlik ve maliyet kolaylığı da göz önünde bulundurularak mekanik kırma, mekanik harmanlama ve nihai operasyon olarak enjeksiyon ünitesinde üretilerek gerçekleştirilmiştir. Araştırma, geri dönüşüm oranının artırılmasının malzeme performansına olan etkilerini; çekme dayanımı, darbe direnci, termal stabilite (TGA), erime ve kristallenme özellikleri (DSC) ile mikroyapısal homojenlik (SEM) açısından değerlendirirken, geri dönüştürülmüş malzeme kullanımının sürdürülebilirlik ve maliyet avantajı sağlayarak CO2 salınımı başta olmak üzere çevresel etkileri azaltma potansiyelini ortaya koymaktadır. Sonuçlar, %10 ve %20 geri dönüşüm oranlarında üretilen kompozitlerin, orijinal malzemeye yakın özellikler sergileyerek endüstriyel uygulamalarda kullanım için uygun olduğunu, ancak daha yüksek geri dönüşüm oranlarının performans kayıplarına yol açtığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to highlight the mechanical performance, environmental sustainability, carbon footprint, and industrial application potential of recycled PA6+GF15 material while shedding light on the comparison of PA6+GF15 materials obtained at different recycling rates. Through this research, the impact of recycled material on composite performance will be better understood, marking a significant step toward a more sustainable automotive industry. In this thesis, Polyamide 6 (PA6) composites containing 15% glass fiber (GF), commonly used in the automotive industry, were evaluated within the scope of mechanical recycling processes. New composites containing different proportions of recycled material were produced, and their mechanical, thermal, and microstructural properties were examined in detail using advanced analyses. The prepared composites were manufactured through mechanical shredding, mechanical blending, and final operations in an injection molding unit, taking into account practicality and cost-efficiency. The research evaluates the effects of increasing recycling rates on material performance in terms of tensile strength, impact resistance, thermal stability (TGA), melting and crystallization properties (DSC), and microstructural homogeneity (SEM). Additionally, it reveals the potential of using recycled materials to enhance sustainability and cost efficiency while reducing environmental impacts, particularly CO2 emissions. The results demonstrate that composites produced with 10% and 20% recycling rates exhibit properties close to those of the original material, making them suitable for industrial applications. However, higher recycling rates lead to performance losses.