Kendir lifi takviyeli kompozit malzemelerin üretilebilirlik ve dayanım özelliklerinin araştırılması
Investigation of manufacturability and strength properties of hemp fiber reinforced composite materials
  1. Tez No: 789315
  2. Yazar: BETÜL PARLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN ESKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Günümüzde kompozit malzeme endüstrisi yenilenebilir kaynaklara yönelmekte ve yeni arayışlar içerisine girmektedir. Bundan dolayı elyaf takviyeli kompozitlerin imalatı artmıştır. Gelişmekte olan bir bilim dalı olmasından dolayı havacılık, otomotiv ve denizcilik sektöründe kullanılmaktadır. Kendir lifi doğal lif olarak literatürde yer almaktadır. Doğal lifler ile üretilmiş olan kompozitlere yeşil kompozit denilmektedir. Kompozit malzemeler hafif, ucuz, kolay bakım, montaj ve tamirden dolayı tercih edilmektedir. Kompozit malzemeler, kolay bir yöntem olan el yatırma yöntemiyle bile üretilebilmektedir. Bu tez çalışmasında kullanılan takviye elemanı ile kompozit yapının mukavemetini attırmak amaçlanmıştır. Takviye elemanı olarak kendir lifi kullanılmıştır. Cam ve kevlar elyafı kullanılarak kendir lifinden üretilen numunenin mekanik özelliklerinin arttırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, matris olarak epoksi reçine, takviye elemanı olarak kendir lifi kullanılmıştır. 0°, 45° ve 60° kendir lifi yönlendirmesi ile üretilmiştir. El ile yatırma yöntemi kullanılarak numunelerin üretimi yapılmıştır. Üç noktalı eğme ve çekme testleri yapılarak mekanik testler yapılmış ve sonuçları incelenmiştir. İçyapı incelemeleri için optik mikroskop görüntüleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the composite material industry is turning to renewable resources and is in search of new ones. Therefore, the production of fiber-reinforced composites has increased. Since it is a developing science, it is used in aviation, automotive and maritime sectors. Hemp fiber is included in the literature as a natural fiber. Composites produced with natural fibers are called green composites. Composite materials are preferred because of their light weight, cheap, easy maintenance, assembly and repair. Composite materials can be produced even by hand laying, which is an easy method. It is aimed to increase the strength of the composite structure with the reinforcement element used in this thesis. Hemp fiber was used as a reinforcement element. It is aimed to increase the mechanical properties of the sample produced from hemp fiber by using glass and kevlar fibers. In this study, epoxy resin was used as a matrix and hemp fiber was used as a reinforcement element. It is produced with 0°, 45° and 60° hemp fiber orientation. Samples were produced using the manual lay-up method. Three-point bending and tensile tests were performed and mechanical tests were carried out and the results were examined. Optical microscope images were examined for internal structure analysis.