Sigara bırakma polikliniğine eklemlenmiş çevrimiçi psiko-eğitimin etkililiğinin belirlenmesi: Randomize kontrollü çalışma
Determination of effectiveness of online psycho-education embedded in routine service delivery for smoking cessation: A randomized controlled trial
- Tez No: 936502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKEM YARARBAŞ, PROF. DR. HÜR HASSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Sağlık Eğitimi, Psychology, Health Education
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Bu araştırmada, sigara bırakma polikliniğine başvuran hastalarda rutin uygulamaya ek olarak sunulan çevrimiçi psiko-eğitimin, yalnızca rutin uygulamaya kıyasla etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma, tek merkezli ve tek kör tasarımda yürütülen randomize kontrollü deneysel bir araştırmadır. Mayıs 2024- Ocak 2025 tarihleri arasında, Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı, Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü'nün Sigara Bırakma Polikliniği'nde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar 1:1 oranında rastgele olarak deney (n=103) ve kontrol (n=105) gruplarına atanmıştır. Araştırmanın birincil çıktıları sigara kullanım miktarı, FNBT (Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi) puanı ve sigara bırakma başarısıdır. Araştırmanın ikincil çıktıları HAPA değişim aşaması ve mental iyi oluş puanıdır. Çalışmada eğitim düzeyi, yaş, cinsiyet, çalışma durumu, ruh sağlığı sorunu, medeni durum ve sigara bırakma girişimi gibi değişkenler karıştırıcı faktörler olarak ele alınmıştır. Çalışma sürecinde Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği Kısa Formu (WEMİOÖ-KF), FNBT ve HAPA değişim aşamalarının da sorgulandığı olgu bilgi formu uygulanmıştır. Takip verileri doğrultusunda analizler 37 deney ve 24 kontrol grubu verisi üzerinden gerçekleştirilmiştir. Veri analizi sürecinde, Bağımlı ve Bağımsız Gruplar için t Testleri, Ki-kare analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi (One Way ANOVA) ve lineer ve lojistik regresyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the effectiveness of online psychoeducation provided in addition to routine treatment in a smoking cessation clinic compared to routine treatment alone. Method: The study is a single-center, single-blind, randomized controlled experimental trial conducted between May 2024 and January 2025 at the Smoking Cessation Clinic of the Ege University Institute on Substance Abuse, Toxicology, and Pharmaceutical Sciences. Participants were randomly assigned to the intervention (n=103) and control (n=105) groups in a 1:1 ratio. During the study, the Warwick-Edinburgh Mental Well-being Scale Short Form (WEMWBS-SF), the Fagerström Nicotine Dependence Test (FNBT), and a case information form including HAPA stages of change were administered. The primary outcomes of this study are cigarette consumption, FNBT score, and smoking cessation success. The secondary outcomes include the HAPA stage of change and mental well-being score. Confounding variables considered in the study include education level, age, gender, employment status, mental health issues, marital status, and smoking cessation attempt. Based on follow-up data, analyses were conducted using data from 37 participants in the intervention group and 24 in the control group. Data analysis included paired and independent samples t-tests, chi-square analysis, one-way ANOVA, and linear and logistic regression analysis.