Türk kamu diplomasisinde kültürel etki aracı olarak diaspora medyası (Batı Avrupa örneği)
Diaspora media as a tool of cultural impact in Turkish public diplomacy (Western European example)
- Tez No: 936576
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI YAPAR GÖNENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Journalism, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırmanın amacı yurtdışında yerleşik soydaşlarımıza bilgilendirme görevini ifa eden Diaspora medyasının kamu diplomasisinde kültürel etki aracı olarak rolünü ortaya çıkarmak ve bu bağlamda etkin rol oynamasını sağlayan görüşleri derinlemesine inceleyerek yerleşik bulunduğu ülkenin kamuoyunu etkileme gücünü haiz bir faktör olması için öneriler üretmektir. Bu çalışma ile aynı zamanda ülkemizin yumuşak güç potansiyelini artıracak çalışmalara istikamet veren İletişim Başkanlığının koordinasyonunda Türkiye'nin kamu diplomasisi faaliyetlerini yürüten kurumların katkılarıyla hazırlanan“Türkiye Kamu Diplomasisi Strateji Belgesi (2024-2029)”nin amaç ve hedeflerine bir nebze de olsa katkı sunmak amaçlanmaktadır. Bu amaçla araştırmada nitel yöntemlerden olgu bilim desenine başvurulmuştur. Araştırmanın amacına uygun olarak araştırma problemine ilişkin çok yönlü bakış açısına ulaşmak amacıyla T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, T.C. Dışişleri Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, TRT, AA, Maarif Vakfı ve Yunus Emre Enstitüsü ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın problemine yanıt aramak için amaçlı örnekleme yöntemlerinden küme örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubunu oluşturan katılımcılar muhtelif batı Avrupa ülkelerinde yerleşik Türk medya yöneticisi ve çalışanları ile batı Avrupa ülkelerinde görevli Türk kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinden oluşmaktadır. Araştırmanın amacı kapsamında alanyazın taraması yapılarak veri toplama aracına göre yarı yapılandırılmış açık uçlu görüşme soruları Lawshe formülasyonu tekniği ile belirlenmiştir. Çalışma grubunu oluşturan medya yöneticisi, medya çalışanı ve kurum temsilcilerinin Türk kamu diplomasisinde kültürel etki aracı olarak diaspora medyasına ilişkin görüşlerinden elde edilen algısal verileri ortaya çıkarmak amacıyla bireysel derinlemesine görüşme tekniklerinden çevrimiçi senkronize görüşmeler yapılmıştır. Toplanan verilerin derinlemesine analiz edilmesi ve önceden belirgin olmayan temaların ve boyutların ortaya çıkarılması amacıyla içerik analizi uygulanmıştır. Verilerin analizinde toplanan verilerin tümevarımcı bir analize tabi tutulması sonucu araştırmacı tarafından ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışmada diaspora medyasının kamu diplomasisinde kültürel etki aracı olarak medya çalışanlarının yeterlilikleri, gerçekleştirilecek eğitim faaliyetleri, kültürel projeler ve örnek uygulamalar için paylaşım platformları, büyükelçilikler ile koordinasyon, diaspora medyasının denetim, idari, imajı, rehberlik, ve yasal düzenlemeler ile ilgili konuların önemi ortaya çıkmıştır. Bu itibarla, araştırmanın sonuç bölümünde anılan bulgular temelinde diaspora medyasının yapılanmasının daha etkin bir mekanizmaya kavuşturulması, yurtdışında yerleşik soydaşlar ve kardeş topluluklar ile iktisadi, kültürel ve sosyal olarak yakın ilişkiler tesis edilmesinin sağlanmasına yönelik bulgular ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda diaspora medyası üzerinden kurulması gereken koordinasyon çalışmalarının gerek kamu diplomasisini daha etkin kılmak gerekse Türk diasporasının potansiyel gücünden istifade edilmesi ile ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the problems that prevent the Diaspora Media from playing an active role as a soft power element in public diplomacy, which provides information services to Turkish citizens and Turkish nobility living in Western European countries, and to produce recommendations by producing solution strategies to become an actor with the power to influence public opinion in this context. This study also purposes to contribute to the aims and objectives of the“Turkey Public Diplomacy Strategy Document (2024-2029)”prepared with the contributions of institutions carrying out Turkey's public diplomacy activities under the coordination of Directorate of Communications, which gives direction to the studies that will increase our country's soft power potential. In this research, qualitative research method was used in order to reveal the problems experienced by the Diaspora media as a soft power element in public diplomacy, to make sense, to interpret, and to produce solution strategies, according to the views of Diaspora media employees, managers, public institutions and organizations representatives. The working group of the research consists of employees working in the diaspora media, managers and employees working in public institutions-organizations in the period of 2022-2023. The study group consists of 45 participants determined by the criterion sampling method that is one of the purposive sampling methods. As a result of the research, it has emerged that problems of the Turkish media in Western Europe show diverse and continuous, some problems can be solved with the will of the relevant institutions in the short term, long-term planning and inter-institutional coordination are needed for the solution of other problems, the importance of discussing issues related to the image of Turkish media in Western European, education, supervision, guidance, legal and administrative regulations.