Teachers' attitudes toward inclusive education and their efficacy
Öğretmenlerin kaynaştırma eğitimine karşı tutumları ve yeterlikleri
  1. Tez No: 936575
  2. Yazar: BERFİN CANSU ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER KALENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma, 2014-2024 yılları arasında farklı bölgelerde öğretmenlerin kapsayıcı eğitime yönelik tutumlarını ve yeterliliklerini inceleyen literatürü sistematik olarak analiz etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında belirlenen dahil etme ve hariç tutma kriterleri sonucunda, Web of Science ve Scopus veri tabanlarından 95 araştırma makalesi belirlenmiş ve sistematik analiz adımları izlenerek incelenmiştir. Makaleler metodoloji, veri toplama araçları, örneklem büyüklüğü ve öğretmenlerin uzmanlık alanları gibi demografik, mesleki ve bağlamsal faktörlere göre kategorilere ayrıldı. Sonuçlar, nicel yöntemlerin en sık kullanıldığını ve hizmet içi öğretmenlerin en sık incelenen grup olduğunu göstermektedir. Örneklem büyüklükleri 8 ile 4567 arasında değiş mekte olup, küçük ölçekli çalışmalara öncelik verilmektedir. İlkokul öğretmenleri en sık incelenen uzmanlık alanını temsil etmekteydi ve hemen hemen tüm çalışmalar K-12 eğitimcilerine odaklanmıştır. Bulgular bölümünde öğretmen tutumları, bu tutumları etkileyen faktörler, öğretmen etkinliği ve ilgili değişkenler tartışılmaktadır. Uygulama için çıkarımlar ve gelecekteki araştırmalar için öneriler de sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to systematically review the literature examining the attitudes and efficacy of teachers towards inclusive education in different regions between 2014 and 2024. As a result of the inclusion and exclusion criteria determined within the study's scope, 95 research articles were identified from the Web of Science and Scopus databases and were examined by following systematic analysis steps. Articles were categorized according to demographic, professional, and contextual factors, including methodology, data collection tools, sample size, and teachers' specializations. Results indicate that quantitative methods were most commonly used, with in-service teachers as the most frequently studied group. Sample sizes ranged from 8 to 4567, with a preference for small-scale studies. Primary school teachers represented the most frequently examined specialization, and nearly all studies focused on K–12 educators. The findings section discusses teacher attitudes, factors influencing these attitudes, teacher efficacy, and related variables. Implications for practice and suggestions for future research are also presented.