Farklı ısıl işlemler uygulanmış düşük alaşımlı dökme çeliklerin frezelenme işleminde kesici takımın aşınma performansının incelenmesi
Investigation of wear performance of cutting tool in milling process of low alloy cast steels applied with different heat treatments
- Tez No: 936687
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada farklı sertliklerdeki düşük alaşımlı çeliklerin kesici takım ömrüne etkisi incelenecektir. Frezeleme işleminde elde edilen kesme kuvvetleri ile ısıl işlem etkileri araştırılarak bu malzemenin kesme mekaniğinin anlaşılmasına katkı sağlamaya odaklanmaktadır. Düşük alaşımlı çelikler Boran Çelik firmasından temin edilmiştir. Numuneler Normalizasyon, su verme ve Menevişleme proseslerine tabi tutularak 206 HB, 312 HB, 420 HB ve 440 HB sertlikleri kazandırılmıştır. İşlenebilirlik ve takım ömrünü incelemek için yapılan deneyler CNC dik işleme tezgahında kuru ortamda işleme ve soğutma sıvısı kullanılan ortamda işleme koşullarında gerçekleştirilmiştir. Deney parametrelerinde kesme hızları 150m/dk, 220m/dk ve 250m/dk olarak, ilerleme hızları ise 0,12mm/dev ve 0,18mm/dev olarak belirlenmiştir. Soğutma sıvısı ile işleme koşulunun yüzey pürüzlülük değerleri üzerinde etkili bir rol oynadığı ve soğutma sıvısı ile kesme koşulları altında elde edilen yüzey pürüzlülük değerinin kuru işleme koşuluna istinaden %70 oranda daha az olduğu tespit edilmiştir. Numunelerin sertliği 206 HB den 440 HB ye doğru yükseldikçe gerçekleştirilen deneylerde yüzey pürüzlülüğü değerlerinin %40 daha az olduğu tespit edilmiştir. En düşük yüzey pürüzlülüğü değerleri soğutma sıvısı ile yapılan frezeleme işleminde, 250m/dk kesme hızında, 0,12mm/dev ilerleme hızında ve 440 HB sertliğindeki numunenin işlemesinde 0,315 μm olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of low alloy steels with different hardnesses on cutting tool life will be investigated. It focuses on contributing to the understanding of the cutting mechanics of this material by investigating the cutting forces obtained in the milling process and the effects of heat treatment. Low alloy steels were obtained from Boran Çelik. The specimens were subjected to normalising, quenching and tempering processes to give hardnesses of 206 HB, 312 HB, 420 HB and 440 HB. Experiments to investigate machinability and tool life were carried out on CNC vertical machining machine under dry cutting and coolant cutting conditions. Cutting speeds were determined as 150m/min, 220m/min and 250m/min and feed rates were determined as 0.12mm/rev and 0.18mm/rev. It was determined that the coolant treatment condition played an effective role on the surface roughness values and the surface roughness value obtained under coolant cutting conditions was 70% less than the dry cutting condition. As the hardness of the samples increased from 206 HB to 440 HB, it was determined that the surface roughness values were approximately 40% lower in the experiments performed. The lowest surface roughness values were measured as 0.315 μm in the milling process performed with coolant, at a cutting speed of 250 m/min, a feed rate of 0.12 mm/rev and a hardness of 440 HB.