Yolcu uçaklarında acil durum aydınlatma sistemlerinin tasarımı ve doğrulanması
Design and validation of emergency lighting systems in passenger aircraft
  1. Tez No: 936744
  2. Yazar: HÜSEYİN SARİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Havacılık sektöründeki teknolojik gelişmeler, uçak sistemlerinin emniyet faktörlerini sürekli olarak artırmaktadır. İnsan hataları ve sistemsel arızalar nedeniyle uçak kazaları, geçmişe kıyasla daha az olsa da halen meydana gelmektedir. Uçak kazaları gerçekleştiğinde, yolcuların ve mürettebatın güvenli bir şekilde tahliyesi, kazanın türüne bağlı olarak birçok faktöre dayanmaktadır. Kaza durumunda, yolcuların en yakın acil çıkışa güvenli ve hızlı bir şekilde ulaşabilmeleri amacıyla uçak içine yerleştirilen Acil Durum Aydınlatma sistemleri kritik bir rol oynamaktadır. Uçaklardaki acil durum aydınlatma sistemleri, uçağın tüm elektrik sistemi (ana bataryalar dahil) devre dışı kaldığında, kendi acil durum bataryaları üzerinden çalışarak yolculara yol göstermelidir. Bu nedenle, uçak kazalarında tahliye sürecinin başarıyla tamamlanabilmesi için acil durum ışıklarının ve batarya sistemlerinin doğru bir şekilde tasarlanması ve yerleştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Özellikle, yolcu uçaklarının kabin uzunluğu dikkate alındığında, acil çıkış kapılarına erişimi sağlayacak doğru aydınlatma yerleşiminin yapılması gerekmektedir. Tez kapsamında, bir model uçak seçilerek, uçak üzerinde farklı senaryolar için tasarlanmış bir acil durum aydınlatma sistemi incelenmiştir. Yapılan tasarım ve doğrulama süreci sonucunda, tasarımın ilgili standartlar tarafından belirlenen gereksinimleri karşıladığı analiz ile kanıtlanmıştır. Uçağın kaza anında yapısal zayıflıklardan kaynaklanan bir durumla enine ikiye bölünmesi halinde, acil durum aydınlatma sistemi içerisinde yer alan ışıkların doğrudan zarar gören ışıklar hariç, aydınlatma sağlayamayan toplam aydınlatma ekipmanlarının sayısının %25 oranından daha az olması gerekmektedir. Tezin bir diğer önemli konusu, acil durum aydınlatma sistemlerini besleyen bataryaların, uçağın ana elektrik sisteminin devre dışı kalması durumunda otomatik olarak devreye girerek 10 dakikadan fazla süreyle acil durum ışıklarına enerji sağlamasıdır. Bu süre, tahliye işlemlerinin güvenli bir şekilde tamamlanabilmesi için gerekli olan asgari süreyi karşılamaktadır.
Özet (Çeviri)
Technological advancements in the aviation sector continuously enhance the safety factors of aircraft systems. Although aircraft accidents have become less frequent compared to the past due to human errors and system failures, they still occur. In the event of an accident, the safe evacuation of passengers and crew depends on numerous factors, depending on the type of accident. Emergency Lighting systems, installed inside the aircraft to ensure that passengers can reach the nearest emergency exit safely and quickly, play a critical role. The emergency lighting systems in aircraft must operate through their own emergency batteries when the entire aircraft electrical system (including the main batteries) fails, guiding passengers to safety. Therefore, for a successful evacuation process in the event of an aircraft accident, the proper design and placement of emergency lighting and battery systems are of great importance. Particularly considering the cabin length of passenger aircraft, an appropriate lighting layout must be established to ensure access to emergency exit doors. Within the scope of this thesis, a model aircraft was selected, and an emergency lighting system designed for different scenarios was examined. As a result of the design and verification process, it was analytically demonstrated that the design meets the requirements set by relevant standards. In the event of a structural failure that causes the aircraft to split transversely during an accident, the number of non-functioning lighting units, excluding those directly damaged, must not exceed 25% of the total emergency lighting equipment. Another critical aspect of this study is that the batteries powering the emergency lighting system must automatically activate when the aircraft's main electrical system fails, supplying energy to the emergency lights for more than 10 minutes. This duration meets the minimum time required to complete the evacuation process safely.