Çocuk yoğun bakım hastalarında corrected count ıncrement (CCI) skorlaması ile trombosit transfüzyon etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of platelet transfusion efficacy using corrected count increment (CCI) scoring in pediatric intensive care unit patients
- Tez No: 936750
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEFNE AY TUNCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde trombosit süspansiyonu alan hastaların, transfüzyondan sonraki 24 saat içinde hesaplanan düzeltilmiş sayım artışı; Corrected Count Increment (CCI) skorları incelenerek transfüzyon etkinliğinin değerlendirmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel nitelikteki çalışmamıza Eylül 2022-Eylül 2024 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi' nde izlenen, trombositopeni nedeniyle trombosit transfüzyonu alan 2-18 yaş arası 105 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, vücut yüzey alanı, hastalık tanıları, laboratuvar bulguları, yatış sürecindeki transfüzyon eşik değerleri ve transfüzyon bilgileri elektronik sağlık kayıtlarından elde edilmiştir. Trombosit transfüzyonu uygulanan hastalara ait veriler ve trombosit sayımları Kan Transfüzyon Merkezi' nden alınmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların %56,2'si kız, %43,8'i erkekti. Transfüzyon uygulanan hastaların %45,7'sinde düzeltilmiş sayım artışı;“çok düşük; CCI < 4,5”, %13,3'ünde“düşük; CCI 4,5-7,5 arasında ”%40,9'unda“normal; CCI > 7,5”bulunmuştur. Özellikle hematolojik malignitesi olan bireylerde“düşük CCI”oranı daha belirgin bulunmuş olup fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0,030). Benzer şekilde, splenomegali tanısı bulunan hastalarda (p=0,017) ve daha önce plazma değişimi uygulanmış olan olgularda da“çok düşük CCI”görülme sıklığı anlamlı şekilde yüksek bulunmuştu (p=0,045). Transfüzyondan sonraki ilk yedi gün içerisinde yeniden trombosit transfüzyonu gereksinimi duyan hastalarda CCI değerlerinin, tekrar transfüzyon uygulanmayanlara kıyasla anlamlı düzeyde daha düşük olduğu tespit edilmiştir (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the efficacy of platelet transfusions in patients admitted to the Pediatric Intensive Care Unit by analyzing the Corrected Count Increment (CCI) scores calculated within 24 hours following transfusion. Materials and Methods: In this retrospective study, a total of 105 patients aged between 2 and 18 years, who were monitored in the Pediatric Intensive Care Unit of Adana City Training and Research Hospital and received platelet transfusions due to thrombocytopenia between September 2022 and September 2024, were included. Data on patients' age, sex, body surface area, disease diagnoses, laboratory findings, transfusion thresholds during hospitalization, and transfusion details were obtained from electronic medical records. Information regarding platelet transfusions and platelet counts was retrieved from the Blood Transfusion Center. Results: Of the patients included, 56.2% were female and 43.8% were male. Among the patients who underwent transfusion, 45.7% had a“very low”corrected count increment (CCI < 4.5), 13.3% had a“low”CCI (between 4.5 and 7.5), and 40.9% had a“normal”CCI (>7.5). The proportion of patients with a“low CCI”was significantly higher among individuals with hematological malignancies (p = 0.030). Similarly, the frequency of“very low CCI”was significantly increased in patients diagnosed with splenomegaly (p = 0.017) and in those who had previously undergone plasma exchange (p = 0.045). Moreover, CCI values were significantly lower in patients who required a repeat platelet transfusion within the first seven days after the initial transfusion compared to those who did not (p = 0.001). In addition, platelet counts measured 24 hours post-transfusion were significantly lower in patients with low CCI values compared to those with normal CCI values (p < 0.001). These findings suggest that hematological malignancy, splenomegaly, plasma exchange, and a history of frequent transfusions are important factors contributing to platelet refractoriness and reduced CCI scores. Conclusion: These findings indicate that the Corrected Count Increment (CCI) score serves as a valuable parameter for assessing platelet transfusion efficacy, predicting platelet refractoriness, and anticipating the need for subsequent transfusions. Implementing routine CCI monitoring in critical care settings, such as Pediatric Intensive Care Units, could facilitate the development of more effective and individualized transfusion strategies.