Üretken yapay zeka destekli programlama eğitiminin çeşitli değişkenler üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigating the effect of generative artificial intelligence-assisted programming education on various variables
  1. Tez No: 936771
  2. Yazar: NECATTİN KIRAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, lise düzeyinde programlama eğitiminde üretken yapay zekâ desteğinin çeşitli değişkenler üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Ülkemizdeki Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin büyük çoğunluğunda Bilişim Teknolojileri alanı bulunmaktadır, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri haricindeki liselerde de zorunlu veya seçmeli Bilişim Teknolojileri dersi verilmektedir. Bu derslerin en önemli kısmını programlama eğitimi oluşturmaktadır. Günümüzün hızla dijitalleşen dünyasında, programlama eğitimi giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu bağlamda, Yapay Zekâ gibi ileri teknolojilerin eğitim süreçlerine entegrasyonu, öğrencilerin dijital becerilerini geliştirmelerine, programlama derslerinin öğrenilmesine ve gelecekteki teknolojiye daha iyi hazırlanmalarına yardımcı olabilir. Yapay zekâ, eğitim süreçlerinin tamamına girmeye başlamış veya başlama potansiyeline sahip bir hale gelmiştir. Ülkemizde üretken yapay zekâ desteğiyle programlama eğitimi konusunda akademik çalışmalar yapılmaya başlamıştır. Hem öğretmenlerin, hem öğrencilerin, hem de program yapıcıların kısa zamanda içinde çoklukla görmeye başlanılacak olan bu teknolojinin etkilerini görme ve bu değişime hazırlıklı olabilmeye ihtiyacı vardır. Bu çalışmanın temel amacı, Ankara ili Mamak ilçesinde yer alan bir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin Bilişim Teknolojileri Alanı öğrencilerinin programlama eğitiminde, üretken yapay zekâ desteğinin çeşitli değişkenler üzerindeki etkisini incelemektir. Öğrencilerin programlama eğitimi alırken üretken yapay zekâ ile desteklenmelerinin, bilgi işlemsel düşünme, bilgisayar programlama öz yeterlik algısı ve bilgisayar programlama derslerinde öğrenme motivasyonu değişkenleri üzerindeki etkisi bu çalışmanın odak noktalarını oluşturmaktadır. Çalışma sonuçları, üretken yapay zekâ destekli programlama eğitiminin; algoritmik düşünme, problem çözme ve eleştirel düşünme gibi bilişsel beceriler üzerinde büyük etkiler sağladığını göstermektedir. Ayrıca, öğrenme motivasyonu ve programlama öz yeterlik algısı gibi değişkenler üzerinde de güçlü gelişimler ortaya konmuştur. Özellikle öğrencilerin öğrenme motivasyonu alt boyutlarında tutum, beklenti, belirgin hedefler ve sosyal etkileşim gibi faktörlerin olumlu etkilenmesi dikkat çekicidir. Gelecekteki çalışmalar, yapay zekâ destekli programlama eğitiminin uzun vadeli etkilerini ve etik boyutlarını ele alarak daha detaylı bir çerçeve sunabilir. Bu alandaki araştırmaların genişletilmesi, öğrencilerin dijital becerilerini geliştirmekle kalmayıp eğitimde eşitlik ve erişilebilirlik açısından önemli faydalar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of generative artificial intelligence support on various variables in programming education at the high school level. The vast majority of Vocational and Technical Anatolian High Schools in our country have an Information Technologies field, and compulsory or elective Information Technologies courses are also offered in high schools other than Vocational and Technical Anatolian High Schools. Programming education constitutes the most significant part of these courses. In today's rapidly digitalizing world, programming education is becoming increasingly important. In this context, the integration of advanced technologies such as Artificial Intelligence into educational processes can help students enhance their digital skills, improve their understanding of programming courses, and be better prepared for future technologies. Artificial Intelligence has begun to permeate all educational processes or shows strong potential to do so. Academic studies have started to focus on programming education with the support of generative artificial intelligence in our country. Teachers, students, and curriculum developers need to understand the impacts of this technology, which is likely to become widespread in the near future, and be prepared for this transformation. The primary aim of this study is to analyze the impact of generative artificial intelligence support on various variables in the programming education of students in the Information Technologies Department of a Vocational and Technical Anatolian High School located in the Mamak district of Ankara. This study focuses on the effects of generative artificial intelligence support on computational thinking, self-efficacy perceptions in computer programming, and learning motivation in computer programming courses. The study results indicate that generative AI-supported programming education has significant effects on cognitive skills such as algorithmic thinking, problem-solving, and critical thinking. Additionally, substantial improvements were observed in variables like learning motivation and programming self-efficacy perception. Particularly notable is the positive impact on subdimensions of learning motivation, including attitude, expectations, clear goals, and social interaction. Future studies can provide a more detailed framework by addressing the long-term effects and ethical dimensions of AI-supported programming education. Expanding research in this field not only enhances students' digital skills but also offers significant benefits in terms of equity and accessibility in education.