Plastik poşet ve atık cam ile modifiye edilmiş bitümle üretilen asfalt karışım özelliklerinin araştırılması
Investigation of the asphalt mixtures properties produced with modified bitumen from plastic bags and waste glass
- Tez No: 936770
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, plastik poşet ve atık cam ile modifiye edilmiş asfalt karışımlarının mekanik ve dayanıklılık özellikleri incelenmiştir. Bitüm modifikasyonu için plastik poşet, cam tozu ve hibrit (plastik poşet + cam tozu) kullanılmıştır. Plastik poşet modifiye bitüm %3 oranında, cam tozu modifiye bitüm %1,5 oranında kullanılmıştır. Hibrit modifiye bitümde ise %1,5 plastik poşet ve %0,5 cam tozu karışımı tercih edilmiştir. Karışımlar, Marshall yöntemiyle tasarlanmış ve optimum bitüm oranları belirlenmiştir. Çeşitli mekanik ve dayanıklılık testleri yapılmıştır. Dolaylı çekme mukavemeti (DÇM) testi, Cantabro aşınma kaybı testi ve su hasarı direnci testleri ile modifiye bitümlerin performansları karşılaştırılmıştır. Hibrit modifiye bitümle üretilmiş asfalt karışımı daha iyi ve güvenilir bir sonuç ortaya koymuştur. Bu çalışma, atık malzemelerin asfalt karışımlarına dahil edilmesinin çevresel ve performans açısından önemli faydalar sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the mechanical and durability properties of asphalt mixtures modified with waste plastic bags and glass. Plastic bags, glass powder, and a hybrid combination (plastic bags + glass powder) were used for bitumen modification. Plastic bag-modified bitumen was used at a 3% ratio, glass powder-modified bitumen at a 1.5% ratio, and hybrid-modified bitumen at a combination of 1.5% nylon bags and 0.5% glass powder. The mixtures were designed using the Marshall method, and the optimum bitumen content was determined. Various mechanical and durability tests were conducted, including the Indirect Tensile Strength (ITS) test, Cantabro abrasion loss test, and water damage resistance test, to compare the performance of the modified bituminous. The asphalt mixture produced with hybrid-modified bitumen demonstrated better and more reliable results. This study highlights the significant environmental and performance benefits of incorporating waste materials into asphalt mixture.