14-15 yaş grubu ergenlerin ebeveynleri ile iletişimleri üzerine karşılaştırmalı bir inceleme
A comparative study on the communication of 14-15 year old adolescents with their parents
- Tez No: 936790
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN KAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ergenlik dönemi, bireylerin hayatında büyük bir dönüm noktasıdır ve ergenlik sürecinde ebeveyn-çocuk ilişkisi önemli bir rol oynamaktadır. Bu tezde, ergenlik dönemi ve ebeveyn-çocuk ilişkisi arasındaki etkileşim, önemi ve sonuçları ele alınmıştır. Bu araştırmada anne, babalar ve çocuklarla yapılan görüşmeler aracılığıyla iletişim becerileri ve iletişim algıları derinlemesine incelenmiştir. Bu araştırmada derinlemesine görüşme yapılmış ve elde edilen veriler içerik analizi ile incelenmiştir. Derinlemesine görüşmeler, nitel araştırmalarda özellikle karmaşık veya derinlemesine incelenmesi gereken konular için etkili bir veri toplama tekniğidir. Ergenlik dönemi, bireylerin fiziksel, psikolojik ve sosyal açıdan birçok değişim yaşadığı bir süreçtir. Ergenler, bağımsızlık arayışı, kimlik oluşturma ve sosyal kabul gibi konularla mücadele ederken, ebeveynler de çocuklarının bu değişimlerle nasıl başa çıkacaklarını anlamaya çalışırlar. Bu dönemde ebeveyn-çocuk ilişkisi, yeni dinamiklerle karşı karşıya kalır ve ebeveynler çocuklarının bağımsızlık arayışını desteklemek ve onlara rehberlik etmek için yeni stratejiler geliştirmek zorundadır. Ebeveyn-çocuk ilişkisinin ergenlik dönemindeki önemi büyüktür. İyi bir ilişki, gençlerin sağlıklı bir şekilde gelişmelerini ve kendilerini ifade etmelerini sağlar. Sağlıklı bir iletişim ve anlayışlı bir yaklaşım, ergenlerin zorluklarıyla başa çıkmalarına yardımcı olur ve olumsuz davranışların önlenmesine katkıda bulunur. Ebeveynler, destekleyici bir ortam sağlamak, empati becerilerini geliştirmek ve sınırları belirlemek konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Ergenlik dönemi ve ebeveyn-çocuk ilişkisinin sonuçları da değerlendirilmelidir. Sağlıklı bir ilişki, gençlerin güven duygusu, özgüven, problem çözme becerileri ve sosyal ilişkilerinde olumlu etkiler yaratır. Öte yandan, olumsuz bir ilişki veya iletişim eksikliği, ergenlerde depresyon, anksiyete, düşük özgüven ve riskli davranışlar gibi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, ebeveynlerin sağlıklı bir ebeveyn-çocuk ilişkisi geliştirmek ve sürdürmek için çaba göstermeleri önemlidir.
Özet (Çeviri)
Adolescence is a majorturning point in individuals; lives, and the parent- childrelationship plays an important role in the adolescence process. In this thesis, the interacti on between adolescenceand the parent-childrelationship, its importance and consequencesare discussed. In this research, communication skills and communication perception swere examined in depththroughinterviewswithmothers, fathersandchildren. Inthisresearch, an in- depthinterviewwasconductedandthedataobtainedwasexaminedwithcontentanalysis. In-depthinterviewsare an effectivedatacollectiontechnique in qualitativeresearch, especially for subjects that are complexor need to be examined in depth. Adolescence is a process in whichindividualsexperiencemanyphysical, psychologicalandsocialchanges. As adolescentsstrugglewithissuessuch as seekingindependence, establishingidentity, andsocialacceptance, parentstrytounderstand how the irchildren will copewith these changes. Duringt his period, theparent- childrelationship faces new dynamics and parents mus tdevelop news trategiesto supportan dguidetheirchildren;squestforindependence. Theparent-childrelationship is of greatimportanceduringadolescence. A goodrelationshipallowsyoungpeopletodevelopandexpressthemselves in a healthyway. Healthycommunicationand an understandingapproachhelpadolescentscopewiththeirdifficultiesandcontribute totheprevention of negativebehavior. Parentsplay an important role in providing a supportiveenvironment, developingempathyskills, andsettingboundaries. Adolescenceandtheconsequences of theparent-childrelationshipshouldalso be evaluated. A healthyrelationshipcreatespositiveeffects on youngpeople's sense of trust, self-esteem, problem-solvingskillsandsocialrelationships. On theotherhand, a negativerelationshiporlack of communication can causeproblemssuch as depression, anxiety, low self-esteem, andriskybehavior in adolescents. Therefore, it is importantforparentstomake an efforttodevelopandmaintain a healthyparent- childrelationship.