Okul öncesi öğretmenine atfedilen annelik rolünün toplumsal cinsiyet bağlamında değerlendirilmesi
Examining the motherhood role attributed to preschool teachers in the context of social gender
  1. Tez No: 936934
  2. Yazar: ELİF ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN KALKANDELER ÖZDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İnsan topluluklarının inşa ettiği kültür, kendi içinde hiyerarşik bir yapıdır. Bu hiyerarşi içinde en belirleyici unsur cinsiyettir. Toplumsal cinsiyet, toplum örgütlenmesi içinde kişinin statüsünü, haklarını ve hareket alanını belirlemektedir. Bu belirlenim, post modern toplumun gerekliliği olan uzmanlık alanlarına da yansımaktadır. Hukuk, kamusal alan ve sorumluluk boyutlarıyla ele alınabilecek toplumsal cinsiyet, bu çalışmada meslek seçimi bağlamında ele alınmıştır. Bu çalışma, çocukları okul öncesi eğitimi almakta olan 25 kadın veli ile yarı-yapılandırılmış görüşme tekniği ile oluşturulmuş, nitel alan araştırmasının verilerine dayanmaktadır. Araştırmanın sonucunda, öğrenci velilerinin, okul öncesi öğretmeninden beklentilerine dair yorumlar elde edilmiştir. Bu beklentiler içinde bakım emeğinin öncelikli olduğu görülmektedir. Bakım emeği beklentisi,“annelik”ve“yeniden üretimi”kavramları üzerinden incelenmiştir. Buna ek olarak, kadın emeğinin düşük statüsü ise“Patriyarka”kavramı çerçevesinde değerlendirilmiştir. Ayrıca güncel medyada sıkça servis edilen haberlerin de velilerin algısını şekillendirdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The human societies are typically organised into a hierarchical structure, within which the most significant differetiator isgender. Gender determines one's status, rights and sphereof control within a society. This structure persist in the fields of specializationthat are presentand necessary in postmodern society. Gender differentiation is given attention within the fields of law and the public sector, with particular focus on career choice. The study is based on the data of a qualitative fieldresearch conducted through semi-structuredinterviews with 25 female parents whose children are in preschool education. As a result of the research, comments on the expectations of the parents of the students from the preschool teachers were analyzed. A consistent feature of their expectations was the provision“care labour”. The expectation of care labor is analyzed through the concepts of“motherhood”and“reproduction”.In addition the low status of women's labor was evaluated within the framework of the concept of“Patriarchy”. Finally, it was observed that the media frequently and significantly shaped the perception of parents.