Rüzgar enerjisi ve rüzgar enerjisinden elektrik enerjisi üretim maliyeti
Wind energy and production cost of electric energy from wind energy
- Tez No: 93695
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİT ATTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Ülkemizde ve dünyada hızla artan enerji ihtiyacı, bu artış karşısında mevcut tükenir enerji kaynaklarındaki azalma ve bazı kaynakların yol açtığı çevresel sorunlar; yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarını gündeme getirmiştir. Bu amaçla, öncelikle enerji kaynaklan incelenmiş olup; kaynakların şu andaki ve gelecekteki potansiyelleri üzerinde durulmuştur. Rüzgar enerjisinin Dünya'daki ve Türkiye'deki durumu ve bu sınırsız enerji kaynağı ile ilgili gelişmeler incelenmiş, rüzgar türbinleri teknolojileri üzerinde durulmuş, bir rüzgar santrali kurarken dikkat edilmesi ve incelenmesi gereken hususlar araştırılmıştır. Dünya genelinde rüzgar santrali maliyetleri ve zaman içerisinde bu maliyetlerdeki azalmalar incelenmiştir. Türkiye'deki rüzgar enerjisi yatırımlarına yer verilmiştir. Mevcut birim maliyetler kullanılarak, bir rüzgar enerjisi santralinde toplam yatırım tutarını oluşturan ve yıllık işletme giderlerini etkileyen faktörler göz önüne alınarak 7 MW kurulu güçteki bir işletme için olan hesaplama sonuçlan verilmiştir. tc yükseköğretim kikulu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT New and renewable energy resources are currently issued by the increasing demand on energy in our country and worlwide. The decrease in these current energy sources according to that demand and enviromental problem caused by some resources. In this purpose; first of all, energy resources are researched and the situation of the resources, today and in the future, has been pointed out. The state of the wind energy in Turkey and in the world and the developments about this endless energy resource are examined, wind turbine technologies and the points that are necessary to establish wind power plant have been discussed. Worldwide, wind powerplant cost and the decreases on these costs at that time have been researched. The investments on the wind energy in Turkey are situated. Using current costs units and by taking on the factors that effect the annual industrial costs and that make total investment costs, the calculation results that belong to a industry with a 7 MW established, are given. VI