Bağlanma stillerinin yas süreci ve travma sonrası büyüme ile ilişkisi
Relationship of attachment styles with the grief process and post-traumatic growth
  1. Tez No: 936954
  2. Yazar: MELİKE EĞİNLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma, bağlanma stillerinin; kayıp yaşamış bireylerin yas süreci ve travma sonrası büyüme (TSB) deneyimleri üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Türkiye'den 152 gönüllü birey ile kesitsel ve nicel yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan; demografik bilgi formları, Bağlanma Stilleri Ölçeği, Yas Süreci Değerlendirme Ölçeği ve Travma Sonrası Büyüme Envanteri gibi araçlarla veri toplanmış ve veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of attachment styles on the grief process and post- traumatic growth (PTG) experiences of individuals who have experienced loss. Conducted in Turkey, the research utilized a cross-sectional and quantitative approach with 152 volunteer participants. Data were collected using demographic information forms, the Attachment Styles Scale, the Grief Process Assessment Scale, and the Post-Traumatic Growth Inventory and analyzed with Statistical Package for the Social Sciences (SPSS).