Video games as transitional objects in In Love and Warcraft and Leveling Up
In Love and Warcraft ve Leveling Up adlı tiyatro eserlerinde geçiş nesnesi olarak video oyunları
- Tez No: 936955
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED METİN ÇAMELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Psychology, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çağımızda, video oyunları öğrenimden eğlenceye birçok alanda bulunabilmekle beraber hayatımızın temel bir parçası haline gelmiştir. Nitekim, kullanımları sadece bu bağlamlarla sınırlı kalmamaktadır; insanın gelişim sürecinde dahi gözlemlenebilir hale gelmişlerdir. Donald Winnicott'un geçiş nesnesi teorisi bağlamında incelendikleri takdirde, video oyunları içsel dünya ile dışsal gerçeklik arasında bir köprü görevi görmektedir. Video oyunlarının sunduğu dünyası içerisinde bireyler, deneyim kazanabilir, öğrenebilir, ve gerçek dünyada etkileşimlerini canlandırabilirken, olumsuz duygularını da bastırabilmektedirler. Bu tez, video oyunlarının tiyatro alanında geçiş nesnesi olarak kullanımını iki modern tiyatro eseri olan, Madhuri Shekar'ın In Love and Warcraft ve Deborah Zoe Laufer'in Leveling Up adlı eserler, üzerinden incelemektedir. Analiz içerisinde, çalışma, bir yandan video oyunlarının karakterlerin psikolojik geçiş süreci içerisinde nasıl bir araç olarak kullanıldığını ve karakterler arası oyun-içi etkileşimin kendi gerçek dünyadaki kişiliklerine hangi yönlerden benzer ve zıt olduğunu incelerken, diğer yandan ise video oyunlarının sunduğu potansiyel alanın süreç içerisinde nasıl kullanıldığını incelemektedir. Bir başka deyişle bu çalışma drama alanında video oyunlarının geçiş nesneleri olarak nasıl kullanıldığını gösterme amacı taşır.
Özet (Çeviri)
In our age, video games have started to become essential parts of our lives as they can be found in various settings such as learning, and entertainment. Nevertheless, they are not limited to such settings, they can be observed in the developmental stages of human. Within the framework of Donald Winnicott's transitional object theory, games can be considered as a space that helps individuals bridge their inner world with external reality. In the world of gaming, individuals are able to experience, learn and simulate real-world interactions while soothing their negative feelings. This study analyses such use of video games in the context of drama as two modern plays Madhuri Shekar's In Love and Warcraft and Deborah Zoe Laufer's Leveling up regarding the transitional theory. During the analysis, the thesis examines how video games are used as tools during the psychological transformation process of the characters and the way they function, how the in-game interactions between characters and the gaming world mirror or contrast their real-life personalities, and how the potential space of the video game is used during the process. This thesis aims to demonstrate the employment of video games as transitional objects in the field of drama.