Kontakt lens kullanımının göz içi basınç ölçümüne etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of contact lens use on intraocular pressure measurement
- Tez No: 937011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MAYALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Pnömotonometre, TonoPen ve Rebound tonometre kullanılarak KL üzerinden gerçekleştirilen GİB ölçümlerinin doğruluk ve güvenilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği Polikliniği'ne KL muayenesi için başvuran 60 sağlıklı hasta dahil edildi. Hastaların tam oftalmolojik muayenelerinin ardından en iyi görme keskinliğini sağlayan KL ölçümleri ve SE ölçümleri kaydedildi. Çalışmada hastanın refraksiyon bozukluğuna göre samfilcon A silikon hidrojel materyalden üretilmiş sferik ve torik KL kullanıldı. Scheimpflug kamera ile santral kornea kalınlıkları ve keratometre ölçümleri alındı. KL olmadan sırasıyla GAT, pnömotonometre, TonoPen ve Rebound tonometre ile GİB'leri ölçüldü ve KL üzerinden pnömotonometre, TonoPen ve Rebound tonometre ölçümleri tekrarlandı ve ölçümler kaydedildi. İki ölçüm her cihaz için ayrı olacak şekilde karşılaştırıldı. Ölçümler arasındaki fark ile GAT, SE, SKK ve keratometre ölçümleri arasındaki ilişki değerlendirildi. Bulgular: Hastaların GAT ile ölçülen ortalama GİB değerleri 13,68 ± 2,31 mmHg idi. Pnömotonometre ile ölçülen ortalama GİB değerleri KL olmadan 14,53 ± 2,61 mmHg; KL üzerinden 13,73 ± 2,48 mmHg idi. KL üzerinden yapılan ölçümlerin anlamlı olarak daha düşük olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to investigate the accuracy and reliability of intraocular pressure (IOP) measurements performed over contact lenses using a pneumotonometer, TonoPen, and rebound tonometer. Materials and Methods: The study included 60 healthy patients who presented to the Contact Lens Clinic of the Ophthalmology Department at Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital. Following a comprehensive ophthalmologic examination, contact lens measurements providing the best visual acuity and spherical equivalent measurements were recorded. Based on the patients' refractive errors, spherical and toric contact lenses made from samfilcon A silicone hydrogel material were used. Central corneal thickness and keratometry measurements were obtained using a Scheimpflug camera. IOP was measured in all patients without contact lenses using GAT (Goldmann Applanation Tonometry), pneumotonometer, TonoPen, and rebound tonometer. Then, IOP measurements were repeated over contact lenses using the pneumotonometer, TonoPen, and rebound tonometer, and the results were recorded. Each device's two sets of measurements were compared separately. The difference between the measurements was analyzed in relation to GAT values, spherical equivalent, central corneal thickness, and keratometry measurements. Results: The mean IOP measured with GAT was 13.68 ± 2.31 mmHg. The mean IOP measured with the pneumotonometer was 14.53 ± 2.61 mmHg without contact lenses and 13.73 ± 2.48 mmHg over contact lenses.