Edirne merkez ve ilçelerinde balık tüketim davranışlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of factors affecting fish consumption behavior in Edirne center and districts
- Tez No: 937040
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmanın amacı, Edirne merkez ve ilçelerinde balık tüketim tercihleri ve kalıpları hakkında daha derin bir bilginin yanı sıra altta yatan dinamiklerin belirlenmesidir. Araştırmada kullanılan veriler, Edirne merkez ve ilçelerinde ikamet eden 333 kişiyle yüz yüze yapılan anketlerden sağlanmıştır. Tüketicilerin balık tüketimi üzerine etkili olan faktörlerin belirlenmesinde faktör analizi kullanılmıştır ve bu faktörlerin sosyoekonomik ve demografik değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre tüketicilerin %99,7'si balık tüketiyor ve yıllık ortalama balık tüketimleri 7,9 kg dır. Bu oran Türkiye ortalamasına göre yüksek, dünya ortalamasına göre çok düşüktür. Balık tüketimi en sık ayda birkaç kez (%29,9) gerçekleşmektedir. En çok tüketilen balık türü %70,57 ile hamsi olurken, çipura, levrek ve istavrit gibi türler de yaygın olarak tercih ediliyor. Tüketimi düşük olan türler arasında gümüş balığı, uskumru ve yılan balığı yer alır. Faktör analizi sonucunda balık tüketimini etkileyen dört faktör belirlenmiştir: tüketim eğilimi, olumsuz algı, besin değeri algısı ve bilinçli tercih etkisi. Bu faktörler tüketicilerin balık tüketim alışkanlıklarını önemli ölçüde etkiliyor. Araştırmada, kadınların balık tüketimine ilişkin algısının erkeklere göre daha olumsuz olduğu, düşük gelirli kesimin balığın besin değerine daha fazla önem verdiği ortaya çıktı. Ayrıca tüketicilerin yaş ve eğitim düzeyi arttıkça balık tüketimi konusunda daha bilinçli tercihlerde bulundukları tespit edilmiştir. Sonuçlar balık tüketiminde hem bölgesel farklılıkların hem de sosyoekonomik faktörlerin önemli rol oynadığını göstermektedir. Enez ve Keşan'da yaşayan tüketiciler, Meriç'te yaşayanlara göre daha fazla balık tüketiyor. Düşük gelirli bireyler için besin değeri önemli bir tüketim unsuru iken, yüksek gelirli bireylerde balık tüketimi damak tadı, alışkanlıklar ve ulaşılabilirlik gibi faktörlere bağlıdır. Tüketicilerin balık tüketimini artırmak amacıyla kültürel farkındalık, eğitim ve bilinçli tüketim teşvikleri önerilmiştir. Ayrıca yerel balık türlerinin tanıtımının yapılması ve balık tüketiminde daha sağlıklı ve sürdürülebilir uygulamaların oluşturulmasının gerekliliği belirtildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to obtain a deeper knowledge about fish consumption preferences and patterns in Edirne center and districts as well as to determine the underlying dynamics. The data used in the study were obtained from face-to-face surveys conducted with 333 people residing in Edirne center and districts. Factor analysis was used to determine the factors affecting consumers' fish consumption and the relationships between these factors and socio-economic and demographic variables were examined. According to the study results, 99,7% of the participants consume fish and their annual average fish consumption is 7,9 kg. This rate is high compared to the Turkish average and very low compared to the world average. Fish consumption is most frequently a few times a month (29,9%). The most consumed fish type is anchovy with 70.57%, while species such as sea bream, sea bass and horse mackerel are also widely preferred. Species with low consumption include silverfish, mackerel and eel. Factor analysis revealed four factors affecting fish consumption: consumption tendency, negative perception, nutritional value perception and conscious choice effect. These factors significantly affect consumers' fish consumption habits. The study revealed that women's perception of fish consumption is more negative than men's, and low-income groups attach more importance to the nutritional value of fish. It was also determined that consumers make more conscious choices about fish consumption as their age and education level increase. The results show that both regional differences and socioeconomic factors play an important role in fish consumption. Consumers living in Enez and Keşan consume more fish than those living in Meriç. While nutritional value is an important consumption factor for low-income individuals, fish consumption in high-income individuals depends on factors such as taste, habits and accessibility. Cultural awareness, education and conscious consumption incentives were suggested to increase consumers' fish consumption. It was also stated that local fish species should be promoted and healthier and more sustainable practices should be established in fish consumption.