5237 sayılı Türk Ceza Kanunu çerçevesinde ceza sorumluluğunu kaldıran veya azaltan nedenlerden yaş küçüklüğü kapsamında adli rapor düzenlenen olguların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 937185
  2. Yazar: YAĞMUR ZENGİNER TOPDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAŞİM ASİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmada ceza sorumluluğu değerlendirilmesi amacıyla gönderilen çocuk olguların sosyodemografik, ailesel ve klinik özelliklerinin değerlendirilmesi, suça sürüklenmelerinde etkili olan risk faktörlerinin belirlenmesi ve alınacak önlemlerin belirlenmesine veri sağlamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Erciyes Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalına 01.01.2014 – 31.12.2023 tarihleri arasında başvuran ve ceza sorumluluğu değerlendirilmesi istenilen olguların adli tıbbi kayıtları retrospektif olarak incelenmiştir. Elde edilen veriler SPSS 29 programına aktarılarak Shapiro-Wilk, Fisher'in kesin testi ve Ki-kare analiz yöntemleri ile istatistiksel açıdan değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the sociodemographic, familial and clinical characteristics of juvenile cases asked for criminal responsibility evaluation were evaluated, and the risk factors that were effective in their drift to crime were determined and to provide data for the determination of measures to be taken. Materials and Methods: The forensic medical records of cases who applied to the Department of Forensic Medicine of Erciyes University between 01.01.2014 and 31.12.2023 and were asked to be evaluated for criminal responsibility were retrospectively examined. The obtained data were transferred to the SPSS 29 program and statistically evaluated with Shapiro-Wilk, Fisher's exact test and Chi-square analysis methods.