Avokado kabuklarından pektin ekstraksiyonu ve ekstraktın film üretiminde kullanımı
Extraction of pectin from avocado peels and its application in film production
  1. Tez No: 937184
  2. Yazar: TESLİME ÖZTÜRK ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU AYDIN, DOÇ. DR. ECE SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Gıda atığı değerlendirmesi, atıkları değerli ürünlere dönüştürerek çevresel ve ekonomik zorluklara çözüm üretmeyi hedefleyen kritik bir araştırma alanıdır. Avokado kabukları, avokado endüstrisinin ürettiği önemli bir katı atık türüdür ve sürdürülebilir kullanım stratejilerine duyulan acil ihtiyacı ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, yüksek verim ve istenen özelliklere sahip pektin üretimi için asit ekstraksiyon yöntemi kullanılarak avokado kabuklarından pektin elde edilerek bu sürecin optimize edilmesi ve elde edilen pektinden film üretilerek gıdaya uygulanması amaçlanmıştır. Yanıt Yüzey Metodolojisi (RSM), pektin verimi, metoksil içeriği (MeO, %), anhidrogalakturonik asit içeriği (AUA, %) ve esterleşme derecesi (DE, %) üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve optimize etmek amacıyla sıcaklık (65-100°C), pH (1-3) ve ekstraksiyon süresi (30-120 dakika) gibi temel işlem değişkenlerini sistematik olarak incelemek için kullanılmıştır. Optimum koşullar olan 65°C, pH 1.0 ve 30 dakika, %23.19 pektin verimi, %92 yüksek esterleşme derecesi, %50 anhidrogalakturonik asit içeriği ve %6 metoksil içeriği ile sonuçlanmıştır. Bu koşullar, yüksek esterleşme derecesine sahip pektin üretilmesini sağlamış ve biyofilm üretimi için uygun özellikler sunmuştur. Çalışmanın bulguları, artırılmış anhidrogalakturonik asit ve metoksil içeriğine sahip pektinin biyofilm üretiminde potansiyel kullanımını desteklemektedir. Ayrıca, avokado kabuğu atıklarının değerlendirilmesiyle, bu çalışma yalnızca atık azaltımına katkıda bulunmakla kalmayıp aynı zamanda döngüsel ekonomi ilkeleriyle uyum sağlayarak yan ürünlerin değerini artırmakta ve gıda endüstrisinde çevresel olarak sürdürülebilir uygulamaları desteklemektedir. Son olarak, RSM kullanılarak yapılan başarılı optimizasyon, endüstriyel uygulamalar için yüksek kaliteli pektin geliştirmede metodolojinin etkinliğini de vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Food waste valorization is a critical research area that aims to address environmental and economic challenges by converting waste into valuable products. Avocado peels, a significant type of solid waste generated by the avocado industry, highlight the urgent need for sustainable utilization strategies. This study aims to extract pectin from avocado peels using an acid extraction method to achieve high yield and desired properties, optimize the extraction process, and produce a film from the obtained pectin for food applications. Response Surface Methodology (RSM) was utilized to systematically investigate and optimize the effects of key process variables, such as temperature (65-100°C), pH (1-3), and extraction time (30-120 minutes), on pectin yield, methoxyl content (MeO, %), anhydrogalacturonic acid content (AUA, %), and degree of esterification (DE, %). The optimal conditions, which resulted in 23.19 % pectin yield, 92 % high degree of esterification, 50% anhydrogalacturonic acid content, and 6 % methoxyl content, were 65°C, pH 1.0, and 30 minutes. These conditions facilitated the production of pectin with a high degree of esterification and provided suitable characteristics for biofilm production. The study's findings support the potential application of pectin enriched with AUA and MeO, in biofilm production. Furthermore, by utilizing avocado peel waste, this research not only contributes to waste reduction but also enhances the value of by-products in alignment with circular economy principles, thereby supporting environmentally sustainable practices in the food industry. Finally, the successful optimization conducted using RSM also highlights the efficacy of the methodology in developing high-quality pectin for industrial applications.