Çocukluk çağı travmaları ile bağlanma stilleri arasındaki ilişkide aleksitiminin aracı rolünün incelenmesi
The investigation of the mediator role of alexithymia in the relationship between childhood traumas and attachment styles
  1. Tez No: 937196
  2. Yazar: NACİ CAN SÜMENGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU YÜCE AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada çocukluk çağı travmaları ile bağlanma stilleri (saplantılı, kayıtsız ve korkulu) arasındaki ilişkide aleksitiminin aracı rolünün olup olmadığının incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma örneklemi 18-65 yaş aralığında toplam 171 katılımcıdan veri toplanarak nihai analizler 170 katılımcı üzerinden yapılmıştır. Araştırma kapsamında yer alan değişkenlerin ölçülmesi amacıyla katılımcılara Demografik Bilgi Formu (Bknz., A.2.2), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ-28) (Bknz., A.2.3), İlişki Ölçekleri Anketi (İÖA) (Bknz., A.2.4) ve son olarak Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20) (Bknz., A.2.4) uygulanmıştır. Yapılan korelasyon analizleri sonucunda çocukluk çağı travmaları toplam puanları ile bağlanma stillerinden saplantılı ve korkulu bağlanma alt boyutları arasında, bağlanma stillerinden saplantılı ve korkulu bağlanma alt boyutları ile aleksitimi toplam puanları arasında ve çocukluk çağı travmaları toplam puanları ile aleksitimi toplam puanları arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Araştırmanın hipotezlerini incelemek amacıyla yürütülmüş olan Çoklu Doğrusal Hiyerarşik Medyatör Regresyon Analizi sonuçlarına göre, çocukluk çağı travmaları ile saplantılı bağlanma arasındaki ilişkide aleksitiminin aracı rolünün olmadığı, çocukluk çağı travmaları ile korkulu bağlanma arasındaki ilişkide aleksitiminin tam aracı bir rol üstlendiği görülmüştür. Ayrıca, cinsiyet açısından aleksitiminin duyguları ifade etme güçlüğü alt boyutu erkek katılımcılarda kadınlara kıyasla anlamlı derecede daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular ilgili alanyazın bağlamında tartışılmış ve gelecekte yapılacak çalışmalar açısından önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether alexithymia has a mediating role on the relationship between childhood traumas and attachment styles (preoccupied, dismissive, and fearful). Sample of this study was collected from total of 171 participants between the ages of 18-65 and final analyses were done with 170 participants. The Demographic Information Form, Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-28), Relationships Scales Questionnaire (RSQ), and Toronto Alexithymia Scale (TAS-20) were given to the participants to measure the variables which were included in this research. As a result of the correlation analyses, it was found that there were significant relationships between total scores of the childhood traumas and the preoccupied and fearful attachment subdimensions of the attachment styles, between the attachment styles' preoccupied and fearful attachment subdimensions and alexithymia total scores, and between total scores of the childhood traumas and total scores of the alexithymia. Hierarchical Multiple Linear Mediator Regression Analyses were carried out to investigate the hypotheses of this research, it was found that there was no mediating role alexithymia in the relationship between childhood traumas and preoccupied attachment. Moreover, it has been observed that alexithymia plays a mediating role in the relationship between childhood traumas and fearful attachment. Additionally, in terms of the gender, the difficulty in expressing emotions subdimension of alexithymia was found to be significantly higher in male participants than in females. The results of this study were discussed in the context of the relevant literature and suggestions were made for the future studies.