Romatoid artritli hastalarda kitotriozidaz enzim aktivitesi ve YKL-40 düzeylerinin hastalık aktivitesi ile ilişkisi
The relationship of chitotriosidase enzyme activity and YKL-40 levels with disease activity in patients with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 937276
  2. Yazar: HACER DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞENEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı ACR /EULAR-2010 tanı kriterlerine göre romatoid artrit (RA) tanısı almış hastalarda serum CHIT1a ve YKL-40'ın hastalığın aktif durumunu remisyon durumundan ayırt edebilme gücünü araştırmak ve serum CHIT1a ölçüm yönteminin klinik ve analitik performansını değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya yaş dağılımı eşit DAS28-ESH aktivite indeksine göre gruplandırılmış 47 aktif, 46 remisyon RA hastası ile 46 sağlıklı kontrol dahil edildi. RA dışındaki otoimmün inflamatuvar hastalıklar, diyabet, hipertansiyon, karaciğer hastalığı, böbrek hastalıkları ve kardiyovasküler hastalıklar dışlandı. Serum CHIT1a ve YKL-40 konsantrasyonu sırasıyla florometrik ve ELISA yöntemleriyle analiz edildi. Klinik performansın değerlendirilmesinde DAS28-ESH aktivite skoru esas alınarak ROC analizi yapıldı, optimum kesim değerleri ve bu kesim değerlerine göre CHIT1a ve YKL-40 düzeylerinin duyarlılık ve özgüllükleri belirlendi. Tek ve çok değişkenli lojistik regresyon analizi ile bu parametrelerin hastalık aktivitesi üzerindeki etkileri belirlendi. İstatistiksel analizlerde IBM SPSS Statistics (version 24.0) paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Our aim is to investigate the power of serum CHIT1a and YKL-40 to distinguish the active state of the disease from the remission state and in patients diagnosed with rheumatoid arthritis (RA) according to the ACR/EULAR-2010 diagnostic criteria, and evaluate the clinical and analytical performance of CHIT1a measurement method. Materials and methods: Our study includes 47 active and 46 remission RA patients and 46 healthy control grouped according to DAS28 -ESR. The CHIT1a and YKL-40 levels were analysed using fluorimetric and ELISA method, respectively. ROC analysis was performed, and optimum cut-off values, the sensitivity and specificity of CHIT1a and YKL-40 were determined. Effects on disease activity were determined by logistic regression analysis. IBM SPSS version 24.0 was used for statistical analysis.