Neoklasik realist perspektiften Trump döneminde ABD'nin Afganistan politikası
US policy on Afghanistan during the Trump era from a neoclassical realist perspective
  1. Tez No: 937277
  2. Yazar: NESAR AHMAD OMARİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH FUAT TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezde, Donald Trump'ın başkanlığında ABD'nin Afganistan politikalarının neoklasik bir realist analizini sunmaktadır. Sovyet işgalinden öncesi ve Afganistan'ın demokratik yönetiminden, Sovyetler Birliği'nin işgali ve çöküşü, Taliban'ın yükselişiyle 9/11 sonrası döneme kadar olan dönemi, ABD ve Afganistan ilişkilerini kapsar. ABD'nin çatışan ulusal çıkarları ve bölgedeki dış politikasının getirdiği zorluklar nedeniyle, ABD Afganistan'da başarılı olma şansı bölgedeki siyasi durumundan dolayı kesitte. Çalışma, ABD'nin Afganistan'daki 20 yıllık politikalarının ülkede sürdürülebilir barış ve güvenilir bir askeri ve siyasi varlık kuramadığını gösteriyor. Afganistan'daki misyonun tek katılımcısı olmamasına rağmen, çalışma, siyasi kırılganlıkların ve açık bir stratejinin olmamasının Afgan hükümetine karşı isyancıları bastırmada ısrar etmeye devam ettiğini ortaya koyuyor. Bu çalışma, Donald Trump döneminde Afganistan'daki ABD dış politikasını neoklasik realizm merceğinden incelemek için vaka analizi ve süreç izlemenin nitel bir araştırma metodolojisini uygulamaktadır. Sonuç olarak, Afganistan'daki saldırgan dış politika yerine ABD'nin Afgan savunma güçlerini direnişçilere karşı mücadelelerinde doğrudan destekleme politikası izlediği sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study offers a neoclassical realist analysis of U.S. policy in Afghanistan the presidency of Donald Trump. It covers U.S.-Afghan relations from before the Soviet invasion and democratic rule in Afghanistan, through the invasion and collapse of the Soviet Union, the rise of the Taliban, and the post-9/11 period. Due to the conflicting national interests of the United States and the challenges posed by its foreign policy in the region, the chances of U.S. success in Afghanistan are limited by the political situation in the region. The study shows that 20 years of U.S. policy in Afghanistan has failed to establish sustainable peace and a reliable military and political presence in the country. Although it was not the only participant in the mission in Afghanistan, the study finds that political weaknesses and the lack of a clear strategy continue to plague the Afghan government in suppressing insurgents. Using a qualitative research methodology of case analysis and process tracing, this study examines U.S. foreign policy in Afghanistan in the era of Donald Trump through the lens of neoclassical realism. It concludes that instead of an aggressive foreign policy in Afghanistan, the U.S. is pursuing a policy of directly supporting the Afghan National Defense Forces in their fight against insurgents.