Perinatal dönemdeki hava kirliliğinin ve iklim parametrelerinin hipospadiyas ile ilişkisi
Relationship between air pollution and climate parameters in the perinatal period and hypospadias
  1. Tez No: 937387
  2. Yazar: MEHMET SEMİH DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDDİKA SONGÜL YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, hipospadiyas ile gebelik öncesi ve sonrası dönemde hava kirleticilerine temas ve iklim parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 01.01.2020 ve 31.12.2023 tarihleri arasında 0-3 yaş aralığında hipospadiyaslı 340 çocuk ve sünnet için başvuran aynı yaş aralığındaki 357 çocuğu içeren çok merkezli vaka kontrol çalışması olarak yürütülmüştür. Toplam 7 hava kirleticisi (Partikül Madde 2,5 (PM2.5), Partikül Madde 10 (PM10), Nitrik Oksit (NO), Azot Dioksit (NO2), Sülfür Dioksit (SO2), Karbonmonoksit (CO), Ozon (O3), 5 iklim parametresi (hava sıcaklığı, bağıl nem (BN), hava basıncı (HB) ve rüzgar hızı (RH) verisi elde edilmiştir. Genç anne yaşı (referans: >35 yıl) (OR:2,14 %95 GA: 1,38-3,30, p:0,001) ve annenin sigara içmesi (referans: maruziyet yok) (OR:2,08 %95 GA: 1,28-3,38, p:0,003) hipospadiyas olasılığının daha yüksek olmasıyla anlamlı şekilde ilişkiliydi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between hypospadias and contact to air pollutants and climatic parameters in the pre- and post-gastational periods. This study was conducted as a multicenter case-control study including 340 children with hypospadias between the ages of 0-3 and 357 children in the same age range who applied for circumcision between 01.01.2020 and 31.12.2023. A total of 7 air pollutants (Particulate Matter 2.5 (PM2.5), Particulate Matter 10 (PM10), Nitric Oxide (NO), Nitrogen Dioxide (NO2), Sulfur Dioxide (SO2), Carbon Monoxide (CO), Ozone (O3), 5 climatic parameters )air temperature, relative humidity (RH), air pressure and wind speed ) data were obtained. In multivariate logistic regression analysis, younger maternal age (reference: >35 years) (OR:2.14 95% CI: 1.38-3.30, p:0.001) and maternal smoking (reference: no exposure) (OR:2.08 95% CI: 1.28-3.38, p:0.003) were significantly associated with a higher odds of hypospadias.