Kız kaçırma usulü ile evlenmenin sosyo-kültürel sebepleri: İstanbul örneği
Socio-cultural reasons for marriage by kidnapping: The Istanbul example
- Tez No: 937388
- Danışmanlar: PROF. DR. EBULFEZ SÜLEYMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada, kız kaçırma biçimiyle evlenen kadınların bu sürece ilişkin görüş ve düşünceleri incelenerek, aile dinamiklerinin belirlenmesi ve bu evliliğe iten nedenlerin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan fenomenolojik araştırma modelinden yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul'da yaşayan ve kartopu amaçlı örneklem metoduyla seçilmiş kız kaçırma yoluyla evlenmiş 20 kadın oluşturmuştur. Veriler, araştırmacı tarafından literatür bulguları ve alan uzmanlarının görüşleri doğrultusunda hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler tema ve kodlama tekniği ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonunda katılımcıların evlilik öncesi dönemde küçük yerleşim yerinde yaşadığı, sağlıklı aile ilişkilerine sahip oldukları ve ailelerinin sosyo-ekonomik durumlarının orta düzeyde olduğu bulgulanmıştır. Katılımcıların kaçarak evlenme nedenlerinin başında ise ailenin evliliği onaylamaması, maddi açıdan yük altına girmeme isteği, evlenilecek kişinin akraba olması, ailenin başka kişiyle evlendirme düşüncesi, büyük kardeşlerin evlenmesini beklememe isteği, eşin gelir durumu ve yaşanılan yerleşim yerinde dedikodunun fazla olmasının geldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the family dynamics and to reveal the reasons that push individuals to marry by abducting their daughters by examining their views and thoughts on this process. In the study, the phenomenological research model, which is one of the qualitative research methods, was used. The sample of the study consists of 20 individuals living in Istanbul and married by abducting their daughters by snowball sampling. Data were collected by the researcher using a semi-structured interview form prepared in line with literature findings and field experts. The data obtained were analyzed using the theme and coding technique. At the end of the study, it was found that the participants lived in a small settlement before marriage, had healthy family relationships, and their families' socio-economic status was at a moderate level. The main reasons for the participants' elopement were the family's disapproval of the marriage, their desire not to be financially burdened, the person they were going to marry being a relative, the family's idea of marrying someone else, their desire not to wait for older siblings to get married, the spouse's income level, and the excessive gossip in the place of residence.