Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin bireysel girişimcilik yönelimlerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of individual entrepreneurship orientations of Sports Sciences Faculty students in terms of different variables
- Tez No: 937404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş ve Amaç: Bu araştırmanın amacı Spor Bilimleri Fakültelerinin Antrenörlük Eğitimi ve Spor Yöneticiliği Bölümlerinin son sınıflarında öğrenim gören öğrencilerinin Bireysel Girişimcilik Yönelimlerinin farklı değişkenler açısından incelenmesidir. Gereç ve Yöntemler: Araştırmaya, Trakya Üniversitesi Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi, Yalova Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Spor Bilimleri Fakültesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitelerinin antrenörlük ve spor yöneticiliği bölümlerinde öğrenim gören 3. ve 4. sınıf öğrencilerinden 84'ü kadın 245 öğrenci alındı. Katılımcıların Bireysel Girişimcilik yönelimleri Türkçe geçerlik güvenirliği Ercan ve Yıldıran (49) tarafından yapılan Bireysel Girişimcilik Yönelimi Ölçeği ile fiziksel aktivite düzeyleri ise Türkçe geçerlik güvenirliği Öztürk (200550) tarafından yapılan Uluslararası Fiziksel aktivite ölçeğinin kısa formu ile değerlendirildi. Katılımcılara ait diğer veriler araştırmacı tarafından oluşturulan veri toplama formu ile alındı. Bulgular: İstatistiksel analizler fiziksel aktivite düzeyi ve vücut kütle indeksi değerlerinin gerek erkek gerekse kadın katılımcıların bireysel girişimcilik özellikleri üzerinde etkisinin olmadığını gösterdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of this research is to examine the Individual Entrepreneurship Orientations of students in the final year of Coaching Education and Sports Management Departments of Sports Sciences Faculties in terms of different variables. Materials and Methods: A total of 245 students, including 84 females, from the Coaching and Sports Management Departments of Trakya University Kırkpınar Sports Sciences Faculty, Çanakkale Onsekiz Mart University Sports Sciences Faculty, Istanbul University Cerrahpaşa Sports Sciences Faculty, Sakarya University of Applied Sciences Sports Sciences Faculty, and Muğla Sıtkı Koçman University Sports Sciences Faculty were included in the study. The Individual Entrepreneurship orientations of the participants were assessed using the Individual Entrepreneurship Orientation Scale developed by Ercan and Yıldıran (49), which has Turkish validity and reliability, while their physical activity levels were evaluated using the short form of the International Physical Activity Scale, validated by Öztürk (200550) in Turkish. Other data of the participants were collected using a data collection form created by the researcher. Results: Statistical analysis showed that neither physical activity level nor body mass index had an effect on the individual entrepreneurship characteristics of both male and female participants (p>0.05).