Kardiyak cerrahi sonrası gelişebilecek akut böbrek hasarı durumlarının incelenmesi ve kanıta dayalı algoritma geliştirilmesi
Evaluation of acute kidney injury after cardiac surgery and development of an evidence-based algorithm
- Tez No: 937475
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK AYGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Akut böbrek hasarı, kalp ameliyatı sonrası %5-43 oranında görülen önemli bir komplikasyon olup hastanede kalış süresini uzatır ve mortaliteyi artırır. Bu çalışma, kardiyak cerrahi sonrası akut böbrek hasarını inceleyerek kanıta dayalı bir bakım algoritması geliştirmeyi amaçlamaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı tipteki bu çalışma, kalp ameliyatı geçiren 87 hasta ve algoritmanın pilot uygulamasına katılan 10 hemşire ile gerçekleştirildi. Veriler, literatür ve rehberlere dayalı formlar olan“Hasta Bilgi Formu”,“AKIN; Akut Böbrek Yaralanması Ağı”,“KDIGO; Böbrek Hastalığının Küresel Sonuçlarını İyileştirmesi”kriterleri,“Kardiyak Cerrahi Sonrası Akut Böbrek Hasarı Değerlendirme Algoritması”ve Algoritma Memnuniyet Anketi ile veriler toplandı. SPSS programında çeşitli istatistiksel testlerle analizler yapıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Acute kidney injury is a major complication seen in 5-43% of cardiac surgery cases, prolonging hospital stay and increasing mortality. This study aims to develop an evidence-based care algorithm by examining acute kidney injury after cardiac surgery. MATERIAL AND METHODS: This descriptive study was conducted with 87 patients who underwent cardiac surgery and 10 nurses who participated in the pilot implementation of the algorithm. Data were collected using literature and guideline-based forms:“Patient Information Form”,“AKIN; Acute Kidney Injury Network”,“KDIGO; Improving Global Outcomes of Kidney Disease”criteria,“Acute Kidney Injury After Cardiac Surgery Assessment Algorithm”and Algorithm Satisfaction Survey. Analyses were performed using various statistical tests in the SPSS program.