Finite similitude of sandwich panel structure for electric vehicle
Elektrikli araçlar için sandviç panel yapısının sonlu benzeri
  1. Tez No: 937509
  2. Yazar: WASAN YASEEN JASIM ISAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ALTÜRK, DR. ANEES FADHEL AL-TAMİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji ve Güç Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Benzinli/dizel araçlarda yakıt tüketimini azaltmak ve tepkiyi artırmak, ayrıca elektrikli araçlarda bataryanın uzun menziline katkıda bulunmak amacıyla, otomotiv araştırmalarında ve üretim merkezlerindeki geliştirme kurumlarıyla birlikte araştırmacılar tarafından otomobil araçlarının ağırlık azaltımına yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Araç ağırlığının azaltılması, çarpışma dayanıklılığına karşı güvenliğin azalması gibi bazı zorlukların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu tür kritik konular, otomotiv üretiminde yüksek mekanik özelliklere sahip hafif bal peteği sandviç kompozitlerin kullanılmasına olan ilgiyi artırmaktadır. Gerçekte, karbon fiber takviyeli plastik (CFRP) karışımı, elektrikli araç yüzey yapımında mevcut üretim süreçlerinde nispeten yüksek maliyetli bir malzeme olarak öne çıkmaktadır. Sandviç paneller, bal peteği şeklinde polipropilen (PP) çekirdek ile hibrit karbon fiber karışımı bir yüzeyden oluşmaktadır. Çalışmamızın amacı, farklı boyut fraksiyonlarına sahip bal peteği çekirdek ile karbon fiber karışımı yüzeylerin eğilme özelliklerini ve eğilme sertliklerini hesaplamaktır. Panellerin eğilme özellikleri ve yük taşıma kapasitesi, elektrikli araç yüzey model çerçevesinde kullanılan hibrit karbon çelik/cam FRP için kaydedilen değerlerle karşılaştırılmıştır. Sandviç panelin eğilme özelliklerini karakterize etmek amacıyla bir sonlu eleman modeli oluşturulmuş ve homojenleştirme stratejisi kullanılmıştır. Son olarak, elektrikli araç şasisinin kaputunda darbe direnci incelemelerinde basitleştirilmiş bir yöntem uygulanmıştır. Karbon fiber cam hibrit yüzeye sahip bal peteği çekirdek için uygun bir yük taşıma kapasitesi, elektrikli araç gövdesi üretiminde alternatif bir hafif malzeme olarak değerlendirilebilecektir.
Özet (Çeviri)
To save fuel consumption against enhance response in gasoline/diesel cars, also to advance the far distance of the electric battery in electric wheels vehicles, weight reduction papers for automobile vehicles are being conducted by researchers in automotive investigation with improvement institutions in research and production centres. The automobile vehicles weight minimizing leads to the discovery of some challenges such as minimized safety against crashworthiness. Such crucial issues bring important interest through the employ of composites of the lightweight honeycomb sandwich with high mechanical attributes in the automotive production.in fact, the mixture of carbon Fiber reinforced plastic (CFRP) is a relatively high-expense substantial in the present production operation of electric car surface construction. The sandwich panels are composed of honeycomb-shaped polypropylene (PP) along a hybrid carbon Fiber mixture skin. The objective of our study was to compute its bending characteristics and bending stiffness of carbon Fiber mixture skins of various size fractions with honeycomb core. The bending characteristic's with charge of the panels were correlated to amounts recorded for the hybrid carbon steel/glass FRP utilized in the electric car surface model frame. A finite element model of the sandwich panel was created to characterize it bending characteristics of substantial's utilizing homogenization strategy. At last, the simplified scheme was employed shock resistance investigations of the hood of the electric vehicle chassis. Suitable charge for the honeycomb core with carbon Fiber glass hybrid skin might be achieved as an alternative lightweight substantial in electric vehicle body fabricated.