Location selection for a biogas plant under different scenarios
Farklı senaryolar altında biyogaz tesisi için yer seçimi
  1. Tez No: 937508
  2. Yazar: CHEIKHA HACENA AHMED EL ALEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZA ÖZGE GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Türkiye'deki şehirlerin biyogaz tesisi kurulumu için uygunluğunu değerlendirmeyi amaçlamıştır. Çalışmada, iki aşamalı bir metodoloji kullanılmıştır. İlk olarak, şehirlerin biyogaz potansiyeli üç farklı senaryo üzerinden belirlenmiştir: (1) tesiste yalnızca büyükbaş hayvan gübresi kullanılacağı varsayılarak, (2) tesiste yalnızca küçükbaş hayvan gübresi kullanılacağı varsayılarak ve (3) tesiste her iki gübrenin birlikte kullanılacağı varsayılarak. Ardından, şehirler biyogaz potansiyeline göre sıralanmış ve en yüksek potansiyele sahip %20'lik dilimde yer alan şehirler daha ileri analizlerde kullanılmak üzere belirlenmiştir. Daha sonra, bir çok kriterli karar verme yöntemi olan TOPSIS kullanılarak şehirler, biyogaz tesisi kurulumu için uygunluklarına göre sıralanmıştır. TOPSIS yönteminde kullanılan kriterlerin ağırlıklandırılmasında ise, CRITIC yönteminden yararlanılmıştır. Sonuçlar, biyogaz tesisi kurulumunun öncelikli olarak Ankara, Van ve Diyarbakır'da yapılabileceğini göstermiştir. Bu yüksek lisans tezi, karar vericiler ve yenilenebilir enerji sektörü paydaşları için değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aimed to assess the suitability of cities in Turkey for establishing biogas plants. A two-step methodology was employed in the study. First, the biogas potential of the cities was determined under three different scenarios: (1) assuming only cattle manure would be used in the plant, (2) assuming only small cattle manure would be used in the plant, and (3) assuming both types of manure would be used together. Subsequently, the cities were ranked based on their biogas potential, and those within the top 20% with the highest potential were selected for further analysis. Next, the Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS), a multi-criteria decision-making method, was utilized to rank the cities in terms of their suitability for establishing biogas plants. The Criteria Importance Through Intercriteria Correlation (CRITIC) was employed to determine the weights of the criteria used in the TOPSIS analysis. The results indicated that the establishment of biogas plants should be prioritized in Ankara, Van, and Diyarbakır. This master's thesis provides valuable insights for decision-makers and stakeholders in the renewable energy sector.