Türkiye'de gitar konulu yüksek lisans tezlerinin bilimetrik ve bibliyometrik incelemesi
Scientometric and bibliometric analysis of guitar-topic masters theses in Turkey
  1. Tez No: 937536
  2. Yazar: MERT ŞEREF YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT DEĞİRMENCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Önerilen tez, Türkiye akademik ortamında gitar enstrümanı konusunda gerçekleştirilmiş yüksek lisans tezlerinin bibliyometrik analiz yoluyla incelenmesini hedeflemektedir. Bu araştırma, bu spesifik alandaki bilimsel çıktıların kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi ihtiyacını ele almakta ve Türkiye'de gitar çalışmaları alanındaki araştırmaların gelişimini ve etkisini anlamak için sistematik bir yaklaşım sunmaktadır. Bibliyometrik analiz, akademik araştırma dünyasında değerlendirme, nicelikselleştirme ve geniş bilimsel araştırma ortamını yönlendirmede önemli bir rol oynayan bir mihenk taşı olarak ortaya çıkmıştır. Çağdaş akademik ortamda, bilimsel yayınların sayıca çokluğu akademik ortamdaki yenilikleri ve gelişmeleri takip etmeyi zorlaştırmaktadır. Araştırmacıların güncel gelişmeleri takip etme ve alanlarına anlamlı katkıda bulunma çalışmalarında bibliyometrik analiz, bu çalışmalara yol gösteren bir araç haline gelmektedir. Bu niceliksel yaklaşım, araştırmacıların önemli yayınları, etkili yazarları ve gelişen eğilimleri belirleyerek bilimsel ortamın haritasını çıkarmasına olanak tanımaktadır (Small, 1973). Ayrıca bibliyometrik analiz, araştırma eğilimlerinin ve ortaya çıkan ilgi alanlarının belirlenmesini kolaylaştırmaktadır. Alıntı yapma, ortak yazarlık ve anahtar kelime kullanımı kalıplarını analiz ederek araştırmacılar, belirli bir alandaki bilginin evrimine ilişkin incelikli bir anlayış kazanabilmektedir (Waltman ve Van Eck, 2012). Bu bilgi, çalışmalarını daha geniş akademik söylem içerisinde konumlandırmak isteyen akademisyenler ve araştırma önceliklerini çağdaş eğilimlerle uyumlu hale getirmeyi amaçlayan kurumlar için çok değerlidir. Gitar, zengin tarihi ve kültürel önemiyle Türkiye'de öne çıkan bir müzik enstrümanı olmaktadır. Ülkemizde gitar enstrümanı konusunda akademik çalışmalar gerçekleştirilmesine rağmen gitar enstrümanına odaklanan yüksek lisans tezlerinin sistematik analizinde dikkate değer bir boşluk bulunmaktadır. Bu araştırma, bu müzik alanındaki akademik katkılara bütünsel bir bakış açısı sağlayarak bu boşluğu doldurmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The proposed thesis aims to examine the master's theses on the guitar instrument in the Turkish academic environment through bibliometric analysis. This research addresses the need for a comprehensive evaluation of scientometric outputs in this specific field and offers a systematic approach to understand the development and impact of research in the field of guitar studies in Turkey. Bibliometric analysis has emerged as a cornerstone in the world of academic research, playing an important role in evaluating, quantifying, and guiding the broader scientometric research environment. In the contemporary academic environment, the large number of scientometric publications makes it difficult to follow the innovations and developments in the academic environment. Bibliometric analysis becomes a tool that guides researchers in their efforts to follow current developments and make meaningful contributions to their fields. This quantitative approach allows researchers to map the scientometric landscape by identifying important publications, influential authors, and emerging trends (Small, 1973). Additionally, bibliometric analysis facilitates the identification of research trends and emerging areas of interest. By analyzing patterns of citation, co-authorship, and keyword usage, researchers can gain a nuanced understanding of the evolution of knowledge in a particular field (Waltman and Van Eck, 2012). This information is invaluable to academics seeking to position their work within the broader academic discourse and to institutions seeking to align their research priorities with contemporary trends. Guitar is a prominent musical instrument in Turkey with its rich history and cultural significance. Although there are academic studies on the guitar instrument in our country, there is a notable gap in the systematic analysis of master's theses focusing on the guitar instrument. This research aims to fill this gap by providing a holistic perspective on academic contributions in this field of music.