Güzel sanatlar liselerinde okutulmakta olan bağlama eğitimi ders kitaplarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of bağlama education textbooks being schooled in fine arts high schools in terms of various variables
  1. Tez No: 937554
  2. Yazar: MEHMET ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN RABİA HAMZAOĞLU BİRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yapılan bu araştırmada, Güzel Sanatlar Liseleri 9, 10, 11 ve 12. sınıf bağlama ders kitaplarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Elde edilen veriler ışığında alt problemler, etüt ve türkülerin ölçü yapıları, makamları, kullanılan düzenler, hız işaretleri, hedeflenen kazanımlar ile ilgili kullanılan ifadeleri kapsamaktadır. Araştırmanın verileri, doküman incelemesi yöntemiyle belgesel tarama tekniği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın evrenini Güzel Sanatlar Liselerinde okutulmakta olan bağlama ders kitapları, örneklemini ise 2019-2023 eğitim-öğretim yılları arası okutulan 9, 10, 11 ve 12. sınıf“Çalgı Eğitimi Bağlama Ders Kitapları ”oluşturmaktadır. Yapılan araştırma sonucunda alıştırma ve türkülerde 9. Sınıf Kitabında basit ölçü yapıları, 10. sınıf kitabında sekiz birimli bileşik ve karma ölçü yapılarının kullanıldığı görülmektedir. 11 ve 12. sınıf kitaplarında ise yöresel tavırlar alıştırma ve türkülerin ölçü yapılarının temelini oluşturmaktadır. Kitaplardaki türkülerin makamları incelendiğinde, 9. Sınıf kitabında Çargah makamı, 10. sınıf kitabında farklı 10 adet makam, 11. sınıf kitabında 6 makam, 12. sınıf kitabında ise 9 farklı makam bulunmaktadır. Kitaplarda bulunan tüm türkülerin Bozuk (kara) Düzenle icra edildiği görülmektedir. Kitaplar incelendiğinde 9. sınıf kitabında 148, 10. sınıf kitabında 85, 11 ve 12. sınıf ders kitaplarında ise 18 kazanım hedeflendiği görülmektedir. Alıştırma ve türkülerde en çok kullanılan hız terimi 9. ve 12. sınıf kitaplarında orta yavaş, 10. ve 11. sınıf kitaplarında ise çok yavaş olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to examine the 9th, 10th, 11th and 12th grade baglama textbooks of Fine Arts High Schools in terms of various variables. In the light of the data obtained, the sub-problems cover the measurement structures of etudes and works, maqam features, used patterns, speed signs, and expressions used regarding the targeted achievements. The data of the research was collected using the document analysis method and documentary scanning technique. The population of the research consists of the baglama textbooks taught in Fine Arts High Schools, and the sample consists of the 9th, 10th, 11th and 12th grade“Instrument Education Baglama Textbooks”taught between the 2019-2023 academic years. As a result of the research, it is seen that simple meter structures are used in the 9th grade book, while eight-unit compound and mixed meter structures are used in the 10th grade book. In the 11th and 12th grade books, local styles form the basis of the measurement structures of etudes and works. When the maqam features of the works in the books are examined, there is Çargah maqam in the 9th grade book, 10 different maqams in the 10th grade book, 6 maqams in the 11th grade book, and 9 different maqams in the 12th grade book. It is seen that all the works in the books are performed in the Black Order. When the books are examined, it is seen that 148 learning outcomes are targeted in the 9th grade book, 85 in the 10th grade book, and 18 in the 11th and 12th grade textbooks. The most used speed term in etudes and works is medium slow in the 9th and 12th grade books, and very slow in the 10th and 11th grade books.