Geçiş ekonomisi sonrası Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan'ın 1991-2016 yılları arasındaki ekonomik değişimleri ve dünya ekonomisine etkilerinin değerlendirilmesi
Economic changes of Azerbaijan, Kazakhstan and Kyrgyzstan between 1991-2016 after transition economy and their effects on the world economy
  1. Tez No: 937555
  2. Yazar: RASUL MUSTAFAZADE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIRIM ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sovyetlerin yıkılması ile beraber sosyalist ekonomiden serbest piyasa ekonomisine geçen bazı eski Sovyet Ülkelerinin 1991-2016 yıllarındaki değişim süreçlerini olumlu ve olumsuz yönleri ile incelemektir. Çalışmada Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan'ın sosyalist kapalı ekonomiden serbest piyasa ekonomisine geçişi ile ülke ekonomilerinin nasıl bir süreç izlediği incelenmiştir. Bu bağlamda doğal enerji kaynaklarının, tarım ve imalat sanayinin ülke ekonomilerine olumlu ve olumsuz etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmada bahsi geçen ülkelerin dış ticareti, sektörleri, özelleştirme uygulamaları ve geçiş döneminde gerçekleştirdiği antlaşmalar ele alınmıştır. Geçiş sürecinin bahsi geçen ülke ekonomileri üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri incelenerek araştırmanın konusu olmuştur. İncelenen ülkeler bölümlere göre kıyaslanarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the positive and negative aspects of the change processes between 1991 and 2016 in some former Soviet countries that transitioned from a socialist economy to a free market economy with the collapse of the Soviets. The study examined the process that the economies of Azerbaijan, Kazakhstan and Kyrgyzstan followed with their transition from a socialist closed economy to a free market economy. In this context, the positive and negative effects of natural energy resources, agriculture and manufacturing industry on the country's economies were evaluated. In the study, foreign trade, sectors, privatization practices and agreements made during the transition period of the mentioned countries were discussed. The positive and negative effects of the transition process on the country's economy were examined and became the subject of the research. The countries examined were evaluated by comparing them according to their departments.