Adölesan voleybolcularda dinamik bacak germe egzersizlerinin bacak kuvveti, dikey ve yatay sıçramaya etkilerinin incelenmesi
The investigation of the effects of dynamic leg stretching exercises on leg strength, vertical and horizontal jump in adolescent volleyball players
  1. Tez No: 937647
  2. Yazar: MUHAMMED ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERMET TOKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada, adölesan voleybolcularda dinamik bacak germe egzersizlerinin bacak kuvveti, dikey ve yatay sıçramaya etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya yaşları 14-16 arasında değişen 36 sağlıklı kadın sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırma 2023 – 2024 sezonunda Kahta Atak Spor Kulübü'nde aktif olarak voleybol antrenmanlarına katılan voleybol sporcularından oluşturulmuştur. Araştırmaya katılan voleybol sporcularına ön test olarak; yaş, boy uzunlukları, vücut ağırlıkları, bacak kuvveti, dikey ve yatay sıçrama ölçümleri yapılmıştır. Deney grubuna haftada üç günlük voleybol antrenmanlarına ek olarak antrenman sonrası dinamik bacak germe egzersizleri uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise voleybol antrenmanları dışında herhangi bir çalışma uygulanmamıştır. 8 hafta sonunda deney ve kontrol gruplarına son test ölçümleri yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler ortalama, minimum, maksimum ve standart sapma olarak özetlenmiştir. Deney ve kontrol grubunun homojenliğini belirlemek için bu iki grubun puan ortalamalarının karşılaştırılmasına dayalı olan bağımsız örneklem t-testi, deney ve kontrol gruplarının ön test ve son test verilerinde elde edilen sonuçların karşılaştırılması için de eşleştirilmiş t-testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of dynamic leg stretching exercises on leg strength, vertical jump, and horizontal jump in adolescent volleyball players. A total of 36 healthy female athletes, aged between 14 and 16, voluntarily participated in the study. The participants were selected from volleyball players who were actively participating in volleyball training at Kahta Atak Sports Club during the 2023-2024 season. Before the experiment, the participants' age, height, body weight, leg strength, vertical jump, and horizontal jump were measured as pre-test values. The experimental group performed dynamic leg stretching exercises in addition to their regular volleyball training, three days a week. The control group did not participate in any additional exercises other than volleyball training. After 8 weeks, post-test measurements were taken for both the experimental and control groups. The data collected from the study were summarized as mean, minimum, maximum, and standard deviation. To determine the homogeneity between the experimental and control groups, an independent samples t-test was applied. Additionally, to compare the pre-test and post-test data of the experimental and control groups, a paired t-test was used.