Hepatik ensefalopatinin canlı vericili karaciğer nakli sonrası hastaların bilişsel fonksiyonlarına etkisi
The effect of hepatic encephalopathy on cognitive functions of patients after living donor liver transplantation
  1. Tez No: 937646
  2. Yazar: SERDAR SARITAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hepatik ensefalopati (HE), portal hipertansiyon, portosistemik şantlar ve akut veya kronik karaciğer hastalıklarıyla ilişkilendirilen, geri dönüşümlü nöropsikiyatrik bozukluklardır. Bu durum, karaciğerin detoksifikasyon kapasitesinin azalması sonucunda ortaya çıkar ve amonyak gibi nörotoksik bileşiklerin beyin dokusunda birikmesine yol açar. HE'nin karaciğer yetmezliği sırasında oluşan nörotoksik birikim nedeniyle hastalarda bilişsel bozulmalara yol açabileceği bilinmekle birlikte, nakil sonrası bu etkilerin kalıcılığı yeterince anlaşılmamıştır. Bu tezin amacı, HE canlı vericili karaciğer nakli sonrası bilişsel işlevlere etkisini incelemektir. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir modelle yürütülen çalışma, 2022-2024 yılları arasında İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakil Enstitüsü'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırma, karaciğer nakli öncesinde HE öyküsü olan ve ameliyat sonrası en az 3 ila 12 ay geçirmiş yetişkin hastalardan oluşan bir örneklem ile gerçekleştirilmiştir. Toplamda 93 hasta (45 HE geçirmiş, 48 HE geçirmemiş) çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler, Hasta Tanıtım Formu, Montreal Bilişsel Değerlendirme (MOCA) testi ve Karaciğer Fonksiyon Testleri Kayıt Formu aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular, HE öyküsü olan hastaların MOCA puanlarının anlamlı derecede düşük olduğunu (p=0.001) ve bu hastalarda dikkat, bellek, yürütücü işlevler gibi bilişsel alanlarda belirgin yetersizlikler bulunduğunu göstermiştir. Bulgular, HE öyküsü olan hastaların MOCA puanlarının anlamlı derecede düşük olduğunu (p=0.001) ve bu hastalarda dikkat, bellek, yürütücü işlevler gibi bilişsel alanlarda belirgin yetersizlikler bulunduğunu göstermiştir. HE geçirmiş ve HE geçirmemiş hastaların biyokimyasal kan analizlerinde WBC (9.55 ± 4.76 karşılık 6.02 ± 2.76, p=0.01), albumin (2.75 ± 0.67 karşılık 3.17 ± 0.79, p=0.01), LDH (611.64 ± 860.04 karşılık 233.20±73.56, p=0.01), amonyak (244.26 ± 77.01 karşılık 68.79± 18.21, p=0.01), INR (1.99± 0.73 karşılık 1.58 ± 0.61, p=0.01), total protein (5.92±0.98 karşılık 6.55± 1.11, p=0.01), laktat düzeyleri (2.23 ± 0.99 karşılık 1.23±0.75, p=0.01) arasında anlamlı farklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Hepatic encephalopathy (HE) is a reversible neuropsychiatric disorder associated with portal hypertension, portosystemic shunts and acute or chronic liver diseases. This condition occurs as a result of reduced detoxification capacity of the liver, leading to the accumulation of neurotoxic compounds such as ammonia in brain tissue. Although it is known that HE may cause cognitive impairment in patients due to neurotoxic accumulation during liver failure, the persistence of these effects after transplantation is insufficiently studied. The aim of this thesis is to investigate the effect of hepatic encephalopathy (HE) on cognitive functions after living donor liver transplantation. The descriptive and correlational study was conducted between 2022 and 2024 at the Liver Transplant Institute of Inönü University Turgut Özal Medical Centre. The study was carried out with a sample of adult patients who had a history of HE before liver transplantation and who had at least 3 to 12 months postoperatively. A total of 93 patients (45 with HE and 48 without HE) were included in the study. Data were collected by means of Patient Identification Form, Montreal Cognitive Assessment (MOCA) test and Liver Function Tests Registration Form The findings indicate that patients with a history of HE had significantly lower MOCA scores (p=0.001) and showed marked deficiencies in cognitive domains such as attention, memory, and executive functions. Significant differences were also observed in biochemical blood analyses between patients with and without a history of HE: WBC (9.55 ± 4.76 vs. 6.02 ± 2.76, p=0.01), albumin (2.75 ± 0.67 vs. 3.17 ± 0.79, p=0.01), LDH (611.64 ± 860.04 vs. 233.20 ± 73.56, p=0.01), ammonia (244.26 ± 77.01 vs. 68.79 ± 18.21, p=0.01), INR (1.99 ± 0.73 vs. 1.58 ± 0.61, p=0.01), total protein (5.92 ± 0.98 vs. 6.55 ± 1.11, p=0.01), and lactate levels (2.23 ± 0.99 vs. 1.23 ± 0.75, p=0.01).