Testing lan-5 neuroblastoma cell line for sensitivity to different botulinum molecules and its comparison with sima cell line
Lan-5 nöroblastom hücre hattının farklı botulinum moleküllerı̇ne duyarlılık açısından test edı̇lmesı̇ ve sıma hücre hattı ı̇le karşılaştırılması
  1. Tez No: 937846
  2. Yazar: DENİZ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAZBEK DAVLETOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Sheffield
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
Botulinum nörotoksini ölümcül bir toksin olmasına rağmen, paralitik etkisi tıbbi ve kozmetik amaçlarla kullanılmaktadır. Nörotoksinin yedi serotipi olmasına rağmen, mevcut piyasadaki Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi onaylı ürünler serotip A ve serotip B'den oluşmaktadır. Bu nedenle, her serotipin fonksiyonel alanlarını birbiriyle birleştirerek yeni terapötikler geliştirmeyi hedefleyen birçok çalışma vardır. Bu potansiyel ürünlerin ilaç olarak kullanılmadan önce ruhsatlandırılması, dolayısıyla toksisite testine tabi tutulması gerekmektedir. Fare biyo-tahlili şu anda kullanılan en yaygın ve güvenilir tahlildir. Birçok laboratuvar hayvanının sadece bir test için öldürülmesi gerektiğinden, botulinum toksinini daha kolay ve herhangi bir laboratuvar hayvanını öldürmeden tespit etmek için hassas bir hücre tabanlı test geliştirmeye yönelik birçok girişim vardır. Bir önceki çalışmada, botulinum serotip B aktivitesi, fare biyolojik testine benzer bir hassasiyetle SiMa nöroblastoma hücrelerinde başarıyla tespit edilmiştir. Bu çalışmada, laboratuvarımızda üretilen yeni botulinum moleküllerini başka bir nöroblastoma hücre hattı olan LAN-5 üzerinde test edip duyarlılığını SiMa hücresi ile karşılaştırdık. LAN-5, BoNT/A-CC ve BoNT/Ext-A-C'ye SiMa'dan biraz daha duyarlı bulunmuştur. Bu farklılıkların gangliosidlerin ve protein reseptörlerinin farklı ifade seviyelerinin bir sonucu olabileceğini düşündük. Özellikle serotip C'nin reseptör bağlama alanı, reseptör bağlama alanı A ve B'den ziyade LAN-5'e daha yüksek afinite göstermiştir. LAN-5, botulinum tespiti için büyük bir potansiyele sahiptir, ancak hassasiyetini artırmak için ek çalışmalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
Despite botulinum neurotoxin is a lethal toxin, its paralytic effect has been used for medical and cosmetic purposes. Although the neurotoxin has seven serotypes, FDA approved products in the current market consist of serotype A and serotype B. Therefore, there are many studies to develop novel therapeutics by combining functional domains of each serotype with each other. These potential products are needed to be licensed before use of them as a medicine, so they should be subjected to toxicity assay. The mouse bioassay is the most common and reliable assay currently used. Because many laboratory animals have to be sacrificed for only one test, there are many attempts to develop a sensitive cell-based assay to detect botulinum easier and without killing any laboratory animals. In the previous study, such a replacement assay was produced using differentiated SiMa neuroblastoma cells detecting botulinum serotype B with similar sensitivity to the mouse bioassay. In the current study, we tested another neuroblastoma cell line, LAN-5, and compare it SiMa for the sensitivity of different new botulinum molecules generated in our lab. We found NanoLuc-SiMa and GFP-SiMa have similar sensitivity to most of molecules although SiMa generated more cleaved SNARE for some molecules. As an exception, LAN-5 was found slightly more sensitive to BoNT/A-CC and BoNT/Ext-A-C than SiMa. We thought these differences might be result of different expression levels of gangliosides and protein receptors generated in the cell lines. Especially receptor binding domain of serotype C displayed higher affinity to LAN-5 rather than receptor binding domain A and B. LAN-5 has great potential for botulinum detection but additional studies are required to enhance its sensitivity. For the future study, NanoLuc-LAN-5 will be tested as it might be more sensitive.