Servikal disk hernisi tanılı hastalarda yapay zekâ destekli omurga rehabilitasyonun genel sağlık, anksiyete ve engellilik üzerine etkisi
The effect of ai-assisted spinal rehabilitation on general health, anxiety, and disability in patients diagnosed with cervical disc herniati̇on
- Tez No: 937905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yapay zekâ destekli omurga rehabilitasyonu, omurganın ihtiyaçlarını analiz ederek, doğru noktalara yönelik özel bir terapi sağlayan yeni bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı, Servikal Disk Hernisinde (SDH) yapay zekâ destekli akıllı omurga rehabilitasyonunun genel sağlık durumu, anksiyete düzeyi ve engellilik üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 42 SDH tanısı almış kişiler dahil edildi. Katılımcılar randomizasyon yöntemi ile 2 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna (KG) 15 seans geleneksel fizyoterapi yöntemi (hot pack, ultrason, TENS ve izometrik egzersiz) uygulandı. Diğer gruba ise haftada 3 gün, toplam 6 seans yapay zekâ destekli omurga rehabilitasyonu (YZDOR) uygulandı. Katılımcıların ağrı şiddetleri numerik ağrı skalası (NAS) ile, genel sağlık durumları Nottingham Sağlık Profili (NSP) ile, anksiyetesi Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ile engellilik durumu ise Kopenhag Boyun Özürlülük Skalası (KBÖS) değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
AI-assisted spinal rehabilitation is an innovative method that analyzes spinal needs and provides targeted therapy to specific points. This study aims to investigate the effects of AI-assisted smart spinal rehabilitation on general health, anxiety levels, and disability in patients with Cervical Disc Herniation (CDH). A total of 42 individuals diagnosed with CDH participated in the study. Participants were randomized into two groups. The control group (CG) underwent 15 sessions of conventional physiotherapy (hot pack, ultrasound, TENS, and isometric exercises). The other group received AI-assisted spinal rehabilitation (AISR) three times per week for a total of six sessions. Pain intensity was assessed using the Numeric Pain Scale (NPS), general health using the Nottingham Health Profile (NHP), anxiety levels using the Beck Anxiety Inventory (BAI), and disability using the Copenhagen Neck Disability Scale (CNDS).