Mixed reality technologies for enriching presentations in industrial design education
Endüstriyel tasarım eğitiminde sunumların zenginleştirilmesi için karma gerçeklik teknolojisinin kullanılması
  1. Tez No: 937918
  2. Yazar: BAŞAK TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZ AYŞE GÜZİDE ZEHRA BÖREKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Karma gerçeklik yakın tarihte hızla gelişmiş, dolayısıyla büyük bütçeli ve geniş altyapılı organizasyonların tekelinden çıkıp, bir akıllı telefonda bile çalışabilecek kadar ulaşılabilir ve makul fiyatlı bir görselleştirme yöntemi haline gelmiştir. Fakat, bu teknolojinin örneğin üç boyutlu modellerin ve imajların gerçek dünya üzerinde görselleştirilmesi gibi fonksiyonlarının endüstriyel tasarım çalışma alanındaki potansiyelleri henüz araştırılmamıştır. Çalışmanın ilk kısmı geleneksel sunum yöntem ve araçlarının görsel sunum açısından eksiklerini belirlemek için endüstriyel tasarım öğrencilerinin final jüri sunum malzemelerinin değerlendirilmesini içermektedir. Bu değerlendirme için tasarım öğrencilerinin büyük ölçekli ve karmaşık etkileşimler içeren projelerdeki görsel iletişim ihtiyaçları ve karma gerçeklik teknolojisinin getirdiği orada olma hissinin avantajları göz önünde bulundurularak sunumlarda kullanım bağlamının, görsel ve işitsel geribildirimin ve üç boyutlu aslına uygunluğun değerlendirildiği bir analiz çerçevesi geliştirilmiştir. İkinci kısım, tasarımın yukarıda belirtilen temsil problemlerini ele almak için MR teknolojisini tasarım projelerine dahil etmeye yönelik bir seçmeli ders yapısının tasarlandığı bir çalışma içermektedir. Tezin sonucunda MR teknolojisinin endüstriyel tasarım eğitim projelerinin sunumlarında nasıl kullanılabileceğine dair stratejiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Mixed Reality (MR) has developed rapidly in recent years, causing the technology to move out of the preserve of large budgets and significant infrastructure, into an accessible and affordable visualization tool capable of running on a smart phone. However, the usage of this technology for superimposing digital content such as 3D models and images onto the real world, has not been sufficiently explored in industrial design for presentation purposes. The first part of this study is an assessment of final presentation materials of industrial design students to find out the shortcomings of traditional presentation tools and methods in regards to visual communication. An analysis framework has been developed based on the communication needs of industrial design students in projects of large scale and complex interactivity and the benefits of immersion brought on by MR technologies to assess the final submissions of the students based on the representations of usage context, audiovisual feedback and 3D fidelity. The second part is a participant observation study where an elective course structure was devised towards incorporating MR technology to design projects to address the problems of representation in the aforementioned aspects of the design. The thesis concludes with strategies on how to integrate MR to final educational industrial design project presentations.